T. J. Sokol Pražský

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Hlavní město Praha
Župa:župa Pražská-Scheinerova
Okres:Hlavní město Praha
Stav objektu:existuje
Autor objektu:Vojtěch Ignác Ullmann
Datace:1863
Vložil:Jana

Popis objektu

Budova Sokola Pražského stojí v samém centru Prahy, v Městské památkové rezervaci. Historická budova byla postavena v letech 1863–1864 podle projektu architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna za stěžejního finančního příspěvku od významného pražského obchodníka a prvního starosty Sokola, Jindřicha Fügnera.

Hlavní sál budovy je trojlodní, jeho centrální prostor je vymezen arkádami, které nesou galerii.

Je 29 m dlouhý, 24 m široký a 11 m vysoký. Cvičební plocha s prostory na galerii je téměř 1100 m². Sál nese jméno Jindřicha Fügnera a vévodí mu na východní straně galerie luneta od Jana Preislera „Vítězství myšlenky sokolské“.

V roce 1912 byl na západní straně objektu přistaven další sál podle projektu architekta Františka  Beránka nesoucí jméno M.Tyrše. Tato tělocvična je 24m dlouhá a 14m široká.  Je vybavena basketbalovými koši a užívají jej většinou členové basketbalového oddílu. Na jižní stěně sálu je umístěna luneta „Sokolský slib“ od Františka Ženíška. Se starším sálem je Tyršův sál spojen mezisálím, které dnes slouží jako nářaďovna.

V prostoru původní galerie je nyní další sál s plochou 100 m², který se užíval převážně jako posilovna a od září 2011 byl přestavěn na malý gymnastický sálek.

     Na úrovni galerie Fügnerova sálu se nachází ještě malý sál s gymnastickým kobercem, nazvaný podle prvního starosty Sokola Pražského, Josefa Scheinera. Má plochu 140 m². Původně byl slavnostní síní, počátkem minulého století byl zasedacím sálem a dnes je využíván zejména oddíly moderní gymnastiky, rock´n rollu a jógy.

Další tělocvična byla postavena v nástavbě realizované při rekonstrukci a opravách budovy v sedmdesátých letech minulého století nad historickým Fügnerovým sálem. Je vybavena pro míčové hry a hledištěm pro cca 300 diváků, proto se zde konají slavnostní akademie a jiná veřejná vystoupení, vyhovuje také při secvičování větších celků sletových skladeb. V přilehlém prostoru za halou je malá posilovna.

     Ve čtvrtém podlaží byla vybudována při přestavbě budovy v roce 1978 zasedací místnost s  velkou kapacitou, která v minulosti sloužila pro schůzování a shromažďování. Měla ale malé využití a proto byla v letech 2004 až 2005 přebudována na multifunkční sál, pojmenovaný podle zakladatelky ženského tělocviku Klemeni Hanušové. Je opatřen nástěnnými zrcadly a pružnou podlahou pro oddíly rokenrolu a aerobiku.

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

  • PavelMichalec

    Za doplnění stojí, že tato skvostná sokolovna, jejíž stavbu z velké části financoval sám Jindřich Fügner, je jakožto kulturní památka rejst. č. ÚSKP 40167/1-1269 památkově chráněna od 3.5.1958. Jedná se o nejstarší sokolovnu vůbec, cvičení v ní bylo zahájeno ještě před koncem roku 1863, kolaudace objektu byla provedena o rok později.

    PavelMichalec | 10. 06. 2020 14:18:47

Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.