Divadelní opona s motivem Kde domov můj v Čisté u Horek

Typ stavby: Sokolské opony
Kraj:Liberecký
Župa:župa Jizerská
Okres:Semily
Stav objektu:existuje
Vložil:Vzdělavatelé ČOS

Popis objektu

Opona o rozměrech 630 x 270 cm z Čisté u Horek má mezi ostatními specifické postavení. Její autor František Ulrych totiž reprodukuje obraz Josefa Soukupa Kde domov můj, který toho roku vyšel tiskem, pro povzbuzení národního sebevědomí v době okupace.
Za nápisovou páskou s textem národní hymny se do dáli otevírá komponovaná krajina, která nepředstavuje reálný výsek konkrétní skutečnosti, nýbrž ideální krajinu domova. Vpravo se tyčí Karlštejn, v pozadí se otevírá pohled na královské Hradčany. Nechybí motiv horské bystřiny, skupina venkovských stavení a zřícenina hradu, patrně Trosky v Českém Ráji. V popředí kráčejí oráč a rozsévač a tíživá atmosféra doby je akcentována pouze výjevem vpravo, kde pod rozkvetlým stromem klečí matka s dětmi před výklenkovou kapličkou s obrazem Svatého Václava a nápisem Nedej zahynouti nám ni budoucím.
Za první republiky častá oslava hojnosti a rozkvětu ve svobodné zemi se zde proměnila v memento národní hrdosti.
V Čisté u Horek je předloha reprodukována velmi věrně místním malířem pokojů Františkem Ulrychem (* 1900 Čistá u Horek, †1953 Slemeno). Celkový kolorit je však temnější, barvy sytější a postavy pojaté sumárněji. Že předlohou byl obraz a jako obraz je třeba výjev chápat, je zdůrazněno malovaným rámem a pásem rámující dekorace na světle žlutém pozadí, jež připomíná tapetu nebo jednoduché dekorativní vzorce malířů pokojů. Teprve od tohoto pozadí se odráží malba lemující drapérie.

Opona se dnes nachází v depozitáři kulturního zařízení.

Zdroj informací, literatura

Text převzat z Databáze českého amaterského divadla viz http://www.amaterskedivadlo.cz/main.php?data=opona&id=422

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.