Místek – pomník Miroslava Tyrše

Typ stavby: Pomníky, sochy, památníky
Kraj:Moravskoslezský
Župa:župa Beskydská
Okres:Frýdek-Místek
Stav objektu:existuje
Autor objektu:Ladislav Šaloun
Datace:11. 9. 1932
Vložil:Vzdělavatelé ČOS

Popis objektu

Pomník dr. Miroslava Tyrše v Místku je signovaným výtvarným dílem významného českého sochaře Ladislava Šalouna z roku 1932, jehož pamětní bronzovou desku odlil přední český šperkař, kovolitec a podnikatel František Anýž.

Tyršův pomník s pamětní deskou byl odhalen v neděli 11. září 1832 ve výročním roce 100 let od Tyršova narození. Deska je umístěna na pylonu ze slovenského travertinu. Odhalena byla při Tyršových slavnostech, které byly pořádány za účasti pěšího 8. pluku "Slezského" (8. pěší pluk „Slezský“ vznikl v červnu 1917 na Ukrajině jako součást československých legií. Prodělal sibiřskou anabázi a přes Kanadu se dostal do Evropy.) Odpoledne pak proběhl pochod posádky a Sokola na hřiště, kde proběhlo tělocvičné vystoupení Sokola, vojska a dětí.

Tyršův pomník byl původně umístěn nedaleko budovy Národní záložny místecké v Palackého ulici, teprve na počátku 80. let byl přemístěn do Smetanových sadů. Pomník je kulturní památkou od roku 1964 a památkově chráněno od roku 1958. Katalogové číslo 1000149998.

Jedná se o pomník z travertinu vysoký cca 3 m tvoří vertikální hranolová deska ze tří řezaných bloků usazená na obdélném stupni složeném ze čtyř dílů. Na čelní straně hranolu je na dvou konzolách osazena bronzová deska (70x120 cm) s nízkým reliéfem hlavy dr. Miroslava Tyrše z profilu, pod níž probíhá ozdobný plastický nápis v kapitálách: NA PAMĚT / 100. VÝROČÍ NAROZENIN / TVŮRCE SOKOLSTVA / DR. MIROSLAVA TYRŠE / VĚNUJE / SOKOL MÍSTEK / 1832 – 1932 //. Ve spodní části desky je v levém rohu vyryt text: LIL FRANTA ANÝŽ, PRAHA VII. // a v pravém: LAD. ŠALOUN //. Před památníkem je na zemi ložená čtvercová kamenná mozaika s erby, která není součástí kulturní památky.


 

Zdroj informací, literatura

Časopis JAS č. 37, Praha 1932.

https://www.geocaching.com/geocache/GC6W0RV_sady-bedricha-smetany

https://www.pamatkovykatalog.cz/?element=12805233&sequence=131&mode=fulltext®ion%5B0%5D=Moravskoslezsk%C3%BD+kraj&county%5B0%5D=Fr%C3%BDdek-M%C3%ADstek&municipality%5B0%5D=Fr%C3%BDdek-M%C3%ADstek&page=6&resultsDisplay=table&order=relevance%3Adesc&action=element&presenter=ElementsResults

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.