Nápis co čech, to sokol na zámku Kolštejn

Typ stavby: Jiné
Kraj:Olomoucký
Župa:župa Severomoravská-Kratochvilova
Okres:Šumperk
Stav objektu:existuje
Datace:po roce 1946
Vložil:Vzdělavatelé ČOS

Popis objektu

V roce 1622 připadl renesanční zámek Kolštejn Lichtenštejnům, kteří zde nikdy nesídlili a ze zámku udělali administrační centrum pro své rozsáhlé panství v okolí. Tento velký šlechtický rod vlastnil zámek až do roku 1941, kdy jej František Josef z Lichtenštejna prodal obci. Dnešní Branná (dříve Goldenstein) byla německým městem, k české národnosti se hlásilo jen několik málo státních zaměstnanců. Ačkoli zdejší kostel byl postaven jako protestantský, během staletí se město stalo ryze katolickým. Po první světové válce dovolil kníže využívání zámku pro spolkové účely. Byl zde divadelní sál a městské kino. Několik místností si s knížetem vyjednal k využívání i Křesťanský svaz a Německý tělovýchovný křesťanský svaz, kteří si v zámku postavili tělocvičnu. Tu využívala i místní škola. Oba křesťanské svazy byly v roce 1938 zrušeny a německé obyvatelstvo po válce vyhnáno. 

Vyprázdněná místa po Němcích zaplnili Češi a v roce 1946 je v novinách zmínka o založené sokolské jednotě. Ta začala využívat velké zámecké místnosti pro své cvičení, a je dost pravděpodobné, že se jedná o stejnou tělocvičnou zbudovanou a využívanou předtím křesťanským svazem. Do dnešních dnů se zde zachoval nápis na stěně "CO ČECH, TO SOKOL". V červenci 1949 pořádali na zámku sokolové z Brna-Žabovřesk tábor pro žáky, a ve městě na jedné zahradě tábor pro dorost.  

Sokol zde působí i nadále (už ne na zámku), ale není pod ČOS. 

Zdroj informací, literatura

Zdroj informací: výstava v kostele v Branné (jednalo se o přepisy z kroniky), Sokolský věstník, Sokolské noviny

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.