Olomouc-Černovír hrob br. Peřiny

Typ stavby: Hroby, náhrobky
Kraj:Olomoucký
Župa:župa Olomoucká-Smrčkova
Okres:Olomouc
Stav objektu:existuje
Vložil:Vzdělavatelé ČOS

Popis objektu

Na Černovírském hřbitově se nachází hrob br. Peřiny, který byl starostou župy a zdejší jednoty. V Černovíru má na škole pamětní desku, neboť zde většinu svého života učil, a kousek od školy je pojmenována po něm i jedna z ulic. 

Hrob je zajímavý tím, že se na něm nachází plaketa Na stráž. Je vidět, že pod ní bylo něco napsáno a plaketou se to zakrylo. 

Edvard Peřina
nadučitel
4. 3. 1860 – 12. 5. 1928

"Za týden se vrátím," tak loučil se s námi br. starosta. A vrátil se z Prahy. Ale jak! Jen tělo ztuhlé a vychladlé s nepatrným záchvěvem úsměvu v té milé tváři vnesli jsme naposled do tělocvičny k devítihodinovému pobytu v naší sokolské rodině. Tak začíná smutná zpáva o skonu černovírského starosty v časopise Sokol. 

Eduard Peřina se narodil 4. března 1860 v Bystrovanech u Olomouce. V letech 1875–1879 v Příboře studoval na učitele a po ukončení studií učil ve Chvalkovicích, Lošově – zde založil v roce 1886 čtenářsko-pěvecký spolek. Třicet pět let jako řídící učitel působil v na škole v Olomouci-Černovíře. Na budově školy se i pamětní deska nachází. Br. Peřina byl starostou Olomoucké župy a černovírské jednoty, kterou zakládal. Jeho kolegové vzpomínali, jak pomáhal při stavbě sokolovny třeba i 18 hodin denně. Vedl žactvo, vychovával dorost a cvičil i starší bratry. Měl rád hudbu a vedl černovírský pěvecký sbor. Zemřel během schůze Výboru ČOS 12. května 1928 v podvečerních hodinách.

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.