Opona divadelního spolku Sokola Bystřec

Typ stavby: Sokolské opony
Kraj:Pardubický
Župa:župa Východočeská-Pippichova
Okres:Ústí nad Orlicí
Stav objektu:existuje
Autor objektu:neznámý
Vložil:Vzdělavatelé ČOS

Popis objektu

Divadelní spolek bystřického Sokola, založený roku 1920, si už o rok později vybudoval v místním hostinci U Špičáků nové jeviště. Vybavení mělo být pořízeno u firmy Franitška Ferta z Brna. Kromě poklopu na nápovědu a dekkorace to byla snad opona s námětem Kde domov můj. To svědčí pro variantu známého obrazu A. Liebschera, která se ve 20. letech 20. století objevuje na venkovských oponách velice často. 

Opona v obci Bystřec o rozměrech 440 x 270 cm však znázorňuje pohled na hrad Karlštejn. Opona je i dnes navíjená na funkční válec nad portálem jeviště. Krajinný výjev zaujímá dost netypicky celou plochu opony. Oponu dnes doplňuje skutečná rozhrnovací opona pověšená před tou malovanou, ale ta může pocházet až z novodobé rekonstrukce sálu. Další známé opony od firmy Františka Ferta jsou stylově tak rozdílné, že ve srovnání s oponou v Bystřeci není možné shodné autorství ani potvrdit, ani vyvrátit. Je možné se domnívat, že opona s pohledem na Karlštejn vznikla v jiné době, nejspíš později. A to buď proto, že starší opona byla zničena, nebo například z důvodu, že její vyhraněný národní námět mohl být třeba během období války považován za nepřijatelný. 

Opona je dnes v soukromém vlastnictví, využívá se při kulturních a společenských akcích.

Zdroj informací, literatura

http://www.amaterskedivadlo.cz/main.php?data=opona&id=864

STROTZER, Milan (ed.) Malované opony divadel českých zemí II. Praha, NIPOS 2017. Komentář Jiří Bláha, str. 34.

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.