Opona loutkového divadla Sokola Strakonice

Typ stavby: Sokolské opony
Kraj:Jihočeský
Župa:župa Jihočeská
Okres:Strakonice
Stav objektu:existuje
Autor objektu:Jarko Dvořák Šumavský
Datace:1930
Vložil:Vzdělavatelé ČOS

Popis objektu

Jihočeské Strakonice patří do regionu s mimořádně živou loutkářskou tradicí již od 19. století. V roce 1930 vzniklo ve strakonickém Sokole stálé loutkové divadlo. S přerušením za druhé světové války činnost této scény trvala až do roku 1949. Pravděpodobným podnětem k zahájení divadla bylo otevření nové sokolovny, kde tak pro loutkáře vznikly vhodné prostory. V této souvislosti nepochybně vznikla také nová opona o rozměrech 350 x 720 cm signovaná strakonickým malířem Jarkou Dvořákem Šumavským, významným strakonickým rodákem, a datovaná rokem 1930. Osud opony je ale poněkud nejasný. Nezachovaly se žádné dokumenty o jejím vzniku a době, kdy byla užívaná, ani žádné fotografie či dobový dopis. Objevena byla až v roce 2011, srolovaná na železné tyči na půdě strakonického Muzea středního Pootaví. Zde ležela nejspíš od 70. let minulého století kvůli rekonstrukci sokolovny. 

Ústředním motivem opony je obraz ze hry J. K. Tyla Strakonický dudák. Rudé závěsy ukončené zlatými střapci lemují výjev, kdy kolem spícího Švandy se vznášejí víly, jež svými kouzly vdechují Švandovým dudám divotvornou moc. Trpaslíčci a drobné přírodní detaily zdůrazňují pohádkový charakter výjevu, kterým se opona řadí do oblíbené dobové kategorie pohádkových opon loutkářských souborů, v daném případě je také důležitá vazba na Tylovu hru, která měla ve Strakonicích vždy velký ohlas. 

Opona se dnes nachází v Muzeu středního Pootaví.

Zdroj informací, literatura

http://www.amaterskedivadlo.cz/main.php?data=opona&id=613

STROTZER, Milan. Malované opony divadel českých zemí II. Praha: NIPOS, 2017. str. 312. Komentář Alice Dubská.

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.