Opona loutkového divadla v Benešově u Semil

Typ stavby: Sokolské opony
Kraj:Liberecký
Župa:župa Krkonošská-Pecháčkova
Okres:Semily
Stav objektu:existuje
Autor objektu:Miloslav Nosek
Datace:po roce 1948
Vložil:Vzdělavatelé ČOS

Popis objektu

V roce 1930, v době velkého rozmachu sokolského loutkového divadelnictví, si IV. semilský sokolský okrsek zřídil putovní loutkové divadlo. Většinou na něm hráli loutkáři z Benešova u Semil, kteří si roku 1935 toto divadélko zakoupili. Činnost loutkářů z místního Sokola byla ukončena ve 40. letech se zákazem sokolské organizace. Po válce, roku 1947, benešovští sokolové loutkářskou tradici obnovili a v následujícím roce po několika stěhováních divadélka bylo v prostorách zrušené měšťanské školy (dnes městský úřad) vybudováno nové stabilní jeviště i zákulisí. Jedním z členů souboru, kteří se zasloužili o výstavbu nové scény, byl Miloslav Nosek (1919–2010), zaměstnanec místních bavlnářských závodů. Nosek byl velice všestranná osobnost a zanícený divadelník. Pro loutkovou scénu namaloval výzdobu sálu s obrázky zvířat a pohádkových postav a také řadu dekorací. Po roce 1948 vytvořil nové jeviště i malovanou oponu, která slouží loutkářům i dnes. Majitelem je obec Benešov u Semil. 

Opona je namalována na plátně o rozměrech 225 x 110 cm napnutém na dřevěné konstrukci, která se při představení vytahuje nahoru. Pohádkovým námětem – drak v romantické krajině s hradem – se Miloslav Nosek snažil přiblížit dětem, podmanit jejich fantazii a dramatickým efektem ohně šlehajícího z drakovi tlamy zvýšit ještě před začátkem představení jejich očekávání. 

 

Zdroj informací, literatura

http://www.amaterskedivadlo.cz/main.php?data=opona&id=606

STROTZER, Milan (ed.) Malované opony divadel českých zemí II. Praha, Nipos 2017. Komentář Alice Dubská, s. 288.

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.