Opona Sokola Frenštát pod Radhoštěm

Typ stavby: Sokolské opony
Kraj:Moravskoslezský
Župa:župa Beskydská
Okres:Nový Jičín
Stav objektu:existuje
Autor objektu:Břetislav Bartoš
Datace:1921
Vložil:Vzdělavatelé ČOS

Popis objektu

Motivem opony o rozměrech 600 x 330 cm je kojící matka s dětmi, otec za pluhem taženým volem, jeden ze synů sází štěp, druhý hraje na housle, v pozadí je veduta města a nad ním se tyčí vrcholy Beskyd. Postranice dávají tušit, že na nich pokračují výtvarné motivy opony.

Než byla roku 1906 ve Frenštátě otevřena nová sokolovna, hrál místní sokolský divadelní spolek na mnoha místech ve městě. V roce 1921 byla do sokolovny zavěšena nová opona, kterou vytvořil Břetislav Bartoš (1893–1926), frenštátský rodák, který studoval pražskou akademii, po absolutoriu narukoval do armády a válku strávil převážně v Itálii, odkud pocházejí jeho populární výjevy z bojišť. Po svém návratu se stal významným představitelem českého sociálního umění. Ačkoli od roku 1920 žil a pracoval v Praze, zůstal silně svázán se svým rodným Valašskem, odkud také čerpal náměty pro některou tvorbu. Obraz opony pro frenštátské sokoly je namalován v typickém stylu akademického realismu ovlivněného moderními malířskými směry.

 

V roce 1931 otevřeli sokolové novou budouv kina s víceúčelovým sálem, kde se také hrálo divadlo a kam byla opona ze sokolovny přemístěna. Zřejmě kvůli jiným rozměrům portálového otvoru ji zde ze tří stran lemují neutrální pruhy plátna. Dnes je opona spouštěna spíše výjimečně. Majitelem je stále T. J. Sokol Frenštát pod Radhoštěm.

Zdroj informací, literatura

http://www.amaterskedivadlo.cz/main.php?data=opona&id=562

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.