Opona ve Vodňaněch

Typ stavby: Sokolské opony
Kraj:Jihočeský
Župa:župa Jihočeská
Okres:Strakonice
Stav objektu:existuje
Autor objektu:neznámý
Datace:1930
Vložil:Vzdělavatelé ČOS

Popis objektu

Neznámý tvůrce opony loutkového divadla Sokola ve Vodňanech se inspiroval obrazem malíře Emanuela Boháče z roku 1925 Proroctví Libušino. Středový obraz věštící Libuše je rámován architektonickou dekorací. V levém oblouku tančící dívka v kroji, v pravém oblouku jinoch hrající na housle. V dolním pásu po stranách v medailonech putti (neboli amoret, nahé dítě podobné andílku, obvykle bez křídel), ve středu znaky: kolem českého lva znaky Moravy, Slezska, Slovenska, Podkarpatské Rusi. Ve středu horního pásu je znak Sokola.

Opona se stále používá a je nainstalována v tradičním "kukátku". Opona má rozměry 172 x 105 cm. Znak Sokola odkazuje k tomu, že po určitý čas bylo loutkové divadélko provozováno Sokolem Vodňany a v té době byla opona tudíž v jeho majetku. Rok vzniku 1930 je odvozen od založení sokolského loutkového divadla ve Vodňanech.

Opona je dnes uložena na adrese Smetanova 209, Vodňany a od roku 2009 ji používá soubor Pimprlata, loutkové divadlo Městského kulturního střediska Vodňany.

Zdroj informací, literatura

http://www.amaterskedivadlo.cz/main.php?data=multimedia&id=93774

Vzdělavatelské listy č. 1/březen 2016: Sokolské malované opony, str. 9.

 

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.