Opona v Loužnici

Typ stavby: Sokolské opony
Kraj:Liberecký
Župa:župa Jizerská
Okres:Jablonec nad Nisou
Stav objektu:existuje
Autor objektu:Alois Otahal
Datace:1926
Vložil:Vzdělavatelé ČOS

Popis objektu

Sokolské ochotnické divadlo v obci Loužnice (okres Jablonec nad Nisou) dnes připomíná pouze malovaná opona.  Autorem opony o rozměrech 700 x 320 cm s motivem lva a múz je Alois Otahal.

Alois Otahal (1871–1952) byl malíř autodidakt, rodák z Litovle, který se roku 1898 usadil v Držkově. Pro Držkov namaloval oponu tamního divadelního spolku Lev s tématikou Múz již roku 1909. Necelých dvacet let, které uplynuly mezi tímto dílem a vytvořením loužnické opony, nezměnilo na jeho konzervativním výtvarném názoru naprosto nic. Malovaný výjev, lemovaný nyní závěsy drapérie po obou stranách, dolní bordurou se střapci a horní sufitou, zachycuje oblačný vůz Apollónův v neurčitém nebeském prostředí, pod nímž na zemi, znázorněné trsy naturalistické vegetace, pózují tři Grácie. Podstatnou část pravé strany obrazu zaujímají dva lvi, jeden dřímající a druhý probuzený, což oproti oponě z Držkova odkazuje na novou situaci po vzniku Československé republiky.

Majitelem opony uložené v kulturním domě obce a napnuté na dřevěném rámu je obec Loužnice.

Zdroj informací, literatura

http://www.amaterskedivadlo.cz/main.php?data=opona&id=622

STROTZER, Milan (ed.) Malované opony divadel českých zemí II. Praha, Nipos 2017. Komentář Jiří Bláha, s. 134–135.

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.