Opona ve Strakonicích

Typ stavby: Sokolské opony
Kraj:Jihočeský
Župa:župa Jihočeská
Okres:Strakonice
Stav objektu:existuje
Autor objektu:Alois Hanš
Datace:1898
Vložil:Vzdělavatelé ČOS

Popis objektu

Oponu pro strakonickou sokolovnu o rozměrech 800 x 445 cm namaloval v roce 1898 strakonický rodák, malíř a dekoratér Alois Hanš. Malovat se učil v Písku u dekoračního malíře Mikuleho spolešně s Mikolášem Alšem. Pro nedostatek prostředků nešel s Alšem na akademii, ale vydal se do světa. Zakotvil na čas v Brazílii v Buenos Aires, kde se stal dekoratérem divadla The Atro Municipale. Po návratu do Čech byl dekoratérem Městského divadla na Královských Vinohradech v Praze, při tom pracoval také pro Národní divadlo. Oponu pro strakonický Sokol maloval před odjezdem do Ameriky. Opona je stále ve strakonické sokolovně.

Opona strakonické sokolovny ukazuje dobře tehdejší ambice, aby se sokolovny staly nejen stánky rozkvětu těla, ale především ducha. Je volena tradiční alegorie holdu božstvu, jímž je v tomto případě múzický Apollón na slunečním voze, doprovázený postavou Fámy či Slávy. K tomuto idolu vzhlíží po levé straně skupina postav, včetně postavy sokola. 

Opona byla ve 40. letech 20. století přemalována, postava sokola byla odstraněna a nahrazena postavou muže s praporem. V 70. letech byla opona restaurována Brémsem z Českých Budějovic a sokol byl na ni kupodivu navrácen.

Zdroj informací, literatura

http://www.amaterskedivadlo.cz/main.php?data=opona&id=537

Vzdělavatelské listy č. 1/březen 2016: Sokolské malované opony, str. 7. 

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.