Opona ve vlastibořské sokolovně

Typ stavby: Sokolské opony
Kraj:Liberecký
Župa:župa Jizerská
Okres:Jablonec nad Nisou
Stav objektu:existuje
Autor objektu:neznámý
Datace:neznámá
Vložil:Vzdělavatelé ČOS

Popis objektu

U opony ve vlastibořské sokolovně se nepodařilo zjistit autora ani rok jejího vzniku. Tvůrce opony vytvořil parafrázi slavného obrazu malíře Adolfa Liebschnera (1857–1919), příslušníka generace Národního divadla, jednoho z našich nejpopulárnějších výtvarných umělců 80. a 90. let 19. století.

"Na bočnicích plátna vidíme monumentální  Trosky, ze kterých lze obsáhnout pohledem široko daleko krásu Českého ráje. Památný Říp pak připomíná příchod Slovanů. A nad krajinou holubice, přinášející mír a požehnání. V centrální části vítězství husitů nad Křižáky, nad nimi apotheosa slovanského lidu, oslavujícího patrně nabytou svobodu. Pozdravuje a vede jej symbol vítězství s pochodní v ruce na pozadí pražských Hradčan. A k tomu píseň Hej, Slované v notách pro případný sborový zpěv. Kde k tomu všemu hledat klíč. Možná nahoře v tom znaku Československé republiky, k jejímuž zrodu měla ta slavná minulost vést. A právě v kraji, kde národnostní poměry nebyly ujasněné, kde sociální skutečnost byla tíživá a tvrdá práce umožnila tak tak přežít, a kde národní uvědomění se skrývalo spíše v hlubinách srdce, než okázalém gestu. Ta Liebscherova parafráze je možná výkřikem nabytého sebevědomí a víry v nezakalenou budoucnost. A divadelní maska dole se podobá pečeti, která stvrzuje smysl a význam vlastibořské divadelní historie." (Frarntišek Laurin)

V současné době je opona stále uložena v sokolovně.

Zdroj informací, literatura

http://www.amaterskedivadlo.cz/main.php?data=opona&id=228

Vzdělavatelské listy č. 1/březen 2016: Sokolské malované opony, str. 8.

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.