Pamětní deska Antonína Rozsypala

Typ stavby: Pamětní desky, solpersteine
Kraj:Zlínský
Župa:župa Hanácká
Okres:Uherské Hradiště
Stav objektu:existuje
Autor objektu:Sylvestr Harna
Datace:1946
Vložil:Vzdělavatelé ČOS

Popis objektu

Bronzový portrétní reliéf s pamětní deskou byl na Budačině v Chřibech, v katastru obce Halenkovice, odhalen v roce 1946. Autorem reliéfu je kroměřížský sochař Sylvestr Harna.

Antonín Rozsypal se narodil 11. dubna 1890 v Kvasicích na Kroměřížsku. Už za první světové války těsně unikl smrti. Složil totiž satirickou báseň „Jsme Rakušany“, která kolovala v opisech spolu s tzv. ruským manifestem. Ve třicátých letech pracoval jako drogista v Kroměříži. Byl členem kroměřížského Sokola, kde působil jako vzdělavatel. Coby nadšený propagátor tábornického hnutí založil nedaleko obce Kudlovice-Dolina tábor s lesní školou pod názvem Habeš. Rozsypal se po roce 1939 zapojil do kroměřížské odbojové Skupiny 500. Gestapo ho zatklo 19. září 1941 přímo v Kudlovské Dolině. Po věznění v Brně byl odeslán do koncentračního tábora Mauthausen, kde 17. prosince 1941 zemřel.

Původní bronzová pamětní deska odhalená v roce 1946 byla odcizena. Nynější mramorová deska je umístěna na skále v Budačině. Při jejím odhalení promluvil o životě Antonína Rozsypala regionální spisovatel Jindřich Spáčil.

Blízko pamětní desky se nachází Mariánská studánka a prostor původního lesního tábora, kde stojí rekreační objekt Rozsypalova chata.

Současná pamětní deska:

ANTONÍN ROZSYPAL

1890–1941

PŘÍTEL CHŘIBŮ

UMUČEN V MAUTHAUSENU 1941

Zdroj informací, literatura

Časopis Matice moravské, Brno: Matice moravská, 1947. 200 s., str. 152, ISSN: 0323-052X.

DOHNAL, Rudolf, Antonín Rozsypal, ZŠ UNESCO Uherské Hradiště, [online]. [cit. 12. 11. 2021] Dostupné z: www.muzeumvkrabicce.cz/export/sites/muzeumvkr/sys/galerie-download/2016/kocir_Pametni-deska-Antonina-Rozsypala.pdf

Sylvestr Harna, Wikipedia.org, [online]. [cit. 12. 11. 2021] Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sylvestr_Harna

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.