Sokolovna Dubicko

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Olomoucký
Župa:župa Severomoravská-Kratochvilova
Okres:Šumperk
Stav objektu:v provozu
Autor objektu:architekt a stavitel K. Čundrle
Datace:1930–1932 přestavbou původního domu
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Dubičtí nadšenci do cvičení a obdivovatelé Tyršových myšlenek se scházeli a cvičili nejprve v hostinci U Nevrlých a na venkovním cvičišti u Mlékárny. Toto období je pro všechny jednoty příznačné tím, že si svépomocí stavěly vlastní tělocvičny. První vyrostly v Zábřeze, Bludově, Postřelmově a také v Hrabové v roce 1914, kde na první akademii v nové sokolovně cvičili bratři z Dubicka, kteří se potom stali zakladateli sokolské jednoty v Dubicku. Do sokolského dění však zasáhla 1. světová válka, která utlumila činnost většiny jednot. Mnoho mužů, nejaktivnějších členů Sokola, bylo posláno na frontu, a tak se založení jednoty v Dubicku posunulo až na první poválečné roky. Tělocvičná jednota Sokol Dubicko byla založena v roce 1920. Veškerá činnost směřovala k tomu, aby se zajistily peníze na stavbu vlastní sokolovny. Pořádala se veřejná cvičení a karnevaly a výtěžky se shromažďovaly na přípravu stavby. 

Rokem 1930 začíná nová etapa ve vývoji činnosti Sokola. Z nashromážděných finančních prostředků darů a půjček bratrů a sester byl Sokolem v lednu 1930 od manželů Antonína a Filomeny Žváčkových zakoupen dům se zahradou č. 21 na stavbu sokolovny a kina. Plány přestavby na sokolovnu vypracoval architekt a stavitel K. Čundrle. S přestavbou domu se začalo na jaře na oslavu 80. narozenin T. G. Masaryka. První polovina domu byla přestavěna do 14. září 1930 za nezměrného úsilí členů Sokola, jejich svépomocí, finanční výpomocí a půjčkami nebo ručením majetkem. Vystavěn byl malý sál – tělocvična, šatny a byt pro sokolníka, upraven dvůr a letní cvičiště. Pracovalo se nesmírným tempem, většinou po nocích a v rekordní době byla postavena na svou dobu velkolepá stavba, která změnila architektonicky centrum obce. 13.–14. srpna 1932 byla pořádána slavnost otevření nové sokolovny v Dubicku s tímto programem: Sobota 13. 8. večer – položení věnce k pomníku padlých, lampiónový průvod po vsi s hudbou, proslov řídícího učitele Františka Válka o stavbě sokolovny. Neděle 14. 8. – slet Severomoravské župy sokolské za účasti senátora Františka Merty. Součástí oslav byla vystoupení pěveckého sboru a dubické kapely, sletová cvičení všech cvičebních skupin, sokolská výstava. Účast na slavnosti byla velkolepá, i počasí bylo nádherné. Také dubické vlastivědné muzeum bylo v tento den hojně navštíveno. Velmi významnou úlohu při stavbě sokolovny sehrál tehdejší starosta bratr František Urbášek, organizátor prací a hlavně ten, který sháněl na stavbu peníze, materiál a pomoc bratří v širokém okolí. Podle vyjádření pamětníků byl údajně za války jako významný sokol kontaktován policií a tuto skutečnost se mu nepodařilo unést a skončil tragicky. 

Sokolovna nebyla využívána jen pro tělovýchovu, ale i pro kulturní akce – oba sály pro promítání kina, plesy zábavy a hlavně divadla a šibřinky. Velký sál pronajal Sokol církvi československé na 20 let pro její bohoslužby za 15 000 Kč, čímž tato církev přispěla finančně v době největšího nedostatku peněz.

Zdroj informací, literatura

http://sokol-dubicko.cz/images/Historie_Sokola_Dubicko.pdf

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.