Sokolovna v Hronově

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Královéhradecký
Župa:župa Podkrkonošská-Jiráskova
Okres:Náchod
Stav objektu:existuje
Autor objektu:projekt prof. arch. František Průša z Volyně, stavitel arch. Jaroslav Šlambora z Hronova
Datace:1934–1935
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Tělocvičná jednota Sokol Hronov byla založena 3. července 1870. Při svém založení měla 25 členů.

Na stavbu vlastní sokolovny byla roku 1929 vyhlášena sbírka. Ke sbírce napsal prohlášení dokonce spisovatel Alois Jirásek, který byl členem hronovského Sokola od roku 1872.

Zahájení stavby sokolovny bylo schváleno 4. srpna 1934 na mimořádné valné schůzi a za přispění všech členů. Stavební náklad činil 356 000 Kč podle projektu profesora průmyslové školy architekta Františka Průši z Volyně. Stavbu provedl architekt Jaroslav Šlambora z Hronova. Budova stavěná v době světové hospodářské krize byla určena k sokolským účelům. V projektu se počítalo se sálem o rozloze 187 metrů čtverečních, jevištěm, malým sálem pro loutkové divadlo, terasou, knihovnou, šatnami, sociálním zařízením a bytem pro správce. Ze sedadel ve svahu před budovou sokolovny bylo možné sledovat dění na letním cvičišti.

Celý sportovní areál Sokola Hronov byl slavnostně otevřen v neděli 18. července 1935 za přítomnosti zástupců Sokolské župy Podkrkonošské-Jiráskovy a za účasti místostarosty Československé obce sokolské bratra Josefa Truhláře, který pronesl slavnostní řeč. Do otevření sokolovny cvičili hronovští sokolové v létě v zahradách, v zimním období v sálech restaurací či v tělocvičně chlapecké školy na náměstí.

Po zrušení Sokola v 50. letech minulého století byla sokolovna převedena pod ČSTV. V roce 1968 obnovil hronovský Sokol činnost, ovšem ne jako samostatná jednota, ale jak člen ČSTV. V roce 1990 bylo započato s obnovou samostatné jednoty Sokol Hronov, registrace proběhla již 28. května toho roku u tehdejšího ONV v Náchodě. Jednota získala zpět budovu sokolovny i ostatní movitý i nemovitý majetek.

Sokolovna i v současnosti slouží svému účelu, cvičí se v ní každý den. Dopoledne je využívána škoalmi, odpoledne a večer členy Sokola Hronov. 

 

 

Zdroj informací, literatura

https://sokolhronov.webnode.cz/zakladni-informace/historie/

https://www.mestohronov.cz/vitejte-u-nas/clanek/sokolovna-v-tyrsovych-sadech

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.