Sokolovna Protivín

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Jihočeský
Župa:župa Jihočeská
Okres:Písek
Stav objektu:mimo provoz
Autor objektu:architekt František Krásný
Datace:1922–1923
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Tělocvičná jednota Sokol byla v Protivíně založena v roce 1898. Její ustavovací schůze se zúčastnilo 28 příznivců a zpočátku se cvičilo v létě na zahradě u Böhmů v č. p. 29, v zimě v sále u Zelenků v č. p. 22, od roku 1906 v tělocvičně nových škol. Roku 1908 se v Protivíně konal slet sokolské župy Husovy. Dne 23. ledna 1921 založili sokolové družstvo pro postavení sokolovny a zadali projekt na výstavbu nového sportovně-kulturního centra města. Projekt budovy sokolovny zpracoval známý pražský arch. František Krásný (Živnostenská banka ve Vídni, Úvěrová banka v Lublani, starý Platýz na Národní tř. v Praze, Tyršův dům na Malé Straně, sletiště VIII. sokolského sletu v Praze a asi 150 sokoloven v našich městech). Stavba sokolovny byla povolena 21. července 1922 a základní kámen byl položen o necelý měsíc později. Na stavbě sokolovny se podíleli nejen samotní členové Sokola, a tak mohla být sokolovna již 1. února 1923 otevřena slavnostní akademií.

Po nepodařené rekonstrukci byla několik let uzavřena, nyní potřebuje další velkou investici. Osud sokolovny je nadále nejasný.

Zdroj informací, literatura

http://www.sumava.cz/objekt_az/5299-sokolovna-protivin/

esbirky.cz

https://www.denik.cz/jihocesky-kraj/sokolovna-by-potrebovala-62-milionu-pujde-to-levneji-20140221-mugd.html

https://pisecky.denik.cz/zpravy_region/protivinsti-chteji-ze-sokolovny-kulturni-stanek-20150212.html

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.