Bývalá sokolovna Lysice

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Jihomoravský
Župa:župa Krále Jiřího
Okres:Blansko
Stav objektu:mimo provoz
Datace:1930-1931
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

V Lysicích byla založena tělocvičná jednota Sokol roku 1870. Tento spolek neměl na růžích ustláno a poté co c. k. zemským zastupitelstvem nebyly schváleny jeho stanovy pro jeho národnostní politiku, přivedla situace některé členy na myšlenku založit hasičský sbor. Proto pan Karel Šustr, dosavadní jednatel Sokola, podal v roce 1872 první návrh na jeho založení. Tato myšlenka se mezi členy Sokola ujala, a tak 10. listopadu 1872 bylo vyvěšeno provolání občanům Lysic ke zřízení hasičského sboru. Vzhledem k tomu, že na tuto výzvu se nikdo nepřihlásil, byla celá záležitost odložena na rok 1873. Tito první nadšenci nepolevili ve své práci a získávali další a další příznivce. A tak již 30. dubna 1873 se schází zakládající valná hromada. V té době nebyly jednotné stanovy pro hasičské sbory, proto Antonín Procházka vypracoval návrh nových stanov, které byly valnou hromadou 4. října 1873 schváleny a zaslány ke schválení c. k. místodržitelství do Brna. Odtud přišly schválené 5. srpna 1875. Na základě těchto stanov přijímá hasičský sbor název Tělocvično-hasičská jednota Sokol v Lysicích.

Rozvoj spolkové činnosti byl zastaven obsazením Československa hitlerovskými okupanty. Velení ve sboru bylo podřízeno okresnímu hejtmanství a majetek sboru převeden na obce. V roce 1939 přišel striktní zákaz používat původní název Tělocvično-hasičská jednota Sokol v Lysicích. Celá činnost sboru byla zaměřena jen na zásahy u požárů v Lysicích a okolí. V roce 1943 byl v Lysicích zřízen opěrný hasičský bod pro město Brno. Toto nařízení okupantů však bylo sabotováno a k zásahům do Brna se sbor z různých důvodů nedostavoval. V roce 1945 členové sboru ukořistili německé armádě 1800 litrů benzinu, který pak předali Rudé armádě.

V roce 1951 je sboru opět zakázáno užívání jeho původního názvu. Od svého založení hasičský sbor užíval původní sokolský prapor. V roce 1952 tělocvičná jednota Sokol požádala o jeho vrácení, a proto bylo rozhodnuto k příležitosti konání oslav 80. výročí založení sboru pořídit prapor nový.

Sokolovna, jak připomíná pamětní deska v zádveří objektu, v Lysicích vyrostla k osmdesátým narozeninám prvního československého prezidenta, tedy v roce 1930, slavnostního otevření se dočkala 28. června roku 1931. V posledních letech je využívána minimálně. Nachází se ve správě města. K roku 2019 byla pro špatný statický nález uzavřena. Další osud budovy je k červnu 2020 velmi nejistý.

Zdroj informací, literatura

https://www.petice.com/petice_za_zachovani_a_citlivou_obnovu_sokolovny_v_lysicich

https://brno.rozhlas.cz/historicka-sokolovna-v-lysicich-ma-narusenou-statiku-se-zachovanim-puvodni-7786716

http://www.sdhlysice.cz/historie-sdh/

 

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.