Bývalá 'sokolovna' Božkov (u Plzně)

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Plzeňský
Župa:župa Plzeňská
Okres:Plzeň-město
Stav objektu:existuje
Autor objektu:zednický mistr Emil Kryštof
Datace:1923
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Jednota Sokol Božkov (u Plzně) zřízena 25. 8. 1911.

O sedm let dříve vzniká v Božkově DTJ, které si v roce 1923 staví tuto budovu na pozemku zakoupeném od jisté p. Kočandrlové za cenu 27 480 korun. Budova otevřena 17. října 1923.

Během války v objektu působilo Kuratorium pro výchovu mládeže.

Budova připadla do užívání místního Sokola (organizace nesla název Sokol Rudá hvězda) z titulu zrušení místní DTJ v roce 1950 (dle jiného zdrojů až v roce 1952, respektive 1957). Není a nikdy tedy v podstatě nebyla sokolovnou v pravém slova smyslu, přesto ji místní stále nazývají sokolovnou. Po navrácení majetků začátkem 90. let ji převzala nástupnická organizace původní DTJ, soudobá TJ Božkov.

Zdroj informací, literatura

http://www.tjbozkov.cz/historie.html

https://www.turistika.cz/mista/plzen-bozkov/detail

fotoarchiv Západočeského muzea v Plzni

https://www.zonerama.com/LenkaBenediktova

Publikace Městský obvod Plzeň 2 - Slovany (Slovany, Božkov, Koterov, Hradiště) - Bernhardt, Mazný, Flachs, nakl. Starý most, 2017

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

  • Vzdělavatelé ČOS

    Proč je na obrázcích DTJ?

    Vzdělavatelé ČOS | 13. 05. 2020 17:32:11
  • PavelMichalec

    Díky za dotaz, po vyvrácení několika mystifikací a původně obdržených nesprávných zdrojů jsem aktualizoval tento objekt, a zároveň do databáze vložil objekt "Bývalá původní sokolovna Božkov (u Plzně)". Problematika historie božkovské tělovýchovy je velmi složitá a mystifikace vznikly zřejmě z titulu nedostatku historických materiálů. Nyní by mělo být vše zřejmé a správné.

    PavelMichalec | 15. 07. 2020 00:11:38

Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.