Bývalá sokolovna Kdyně

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Plzeňský
Župa:župa Plzeňská
Okres:Domažlice
Stav objektu:existuje
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Začátky sportovního dění začínají ve Kdyni pod hlavičkou Sokola v roce 1869. Zakládající valná hromada se uskutečnila v hostinci pana Hostaše na náměstí (dnes čp. 154), účastnilo se jí 55 členů. O rok později již kdyňská sokolská jednota měla 96 členů, a tak se začalo s hledáním vhodných prostor ke cvičení. Členové cvičili na radnici, později v bývalé okresní nemocnici, v tzv. "Špitále na Žabrkochu" (dnešní Školní ulice) naproti dnešní Masarykově škole. Roku 1875 dostl místní Sokol z tohoto domu výpověď. Poté nastal útlum v činnosti jednoty. Znovuprobuzení Sokola v Kdnyni inicioval v roce 1883 Emil Tšída. 

Roku 1889 začali kdyňští sokolové pomýšlet na stavbu vlastní sokolovny. Od členů a dárců se pro tento účel vybralo 1 000 zlatých. V roce 1898 proběhlo slavnostní otřevření nově postavené sokolovny (dnešní malý sál) v Zabranské ulici (dnešní Masarykova ulice). V roce 1926 se slavnostně otevřela další část sokolovny – dnešní velký sál. O jeho postavení se zasloužili kromě Emila Tšídy a Augustina Kohouta hlavně Karel Lauda, Vilém Máj, Jakub Jiří Šmíd, Antonín Axamit a další. Na přístavbu sálu si musela jednota vypůjčit 650 000 Kč. Nad hlediště byl umístěn nápis "ROVNOST – VOLNOST – SVORNOST – BRATRSTVÍ". V sále také promítalo kino, neslo název "Bio Sokol Kdyně". Sál v sokolovně je největším sálem na Domažlicku, pojme až 600 sedících lidí.

V roce 1897 utvořil Sokol Kdyně spolu s jednotami Plzeň, Domažlice, Hořovice, Kralovice, Mýto, Nepomuk, Břasy a Žebrák prvotní strukturu Sokolské župy Plzeňské. Sokolové v Kdyni postupně zvládli vybudovat velmi široké sportovní zázemí, které tvoří sokolovna, tenisové kurty, kuželna, fotbalové hřiště a jezdecký areál.

Po převedení objektu sokolovny na město byla zahájena rekonstrukce objetku. Rekonstrukce všech částí objektu probíhaly zároveň. Hlavní budova potřebovala opravit především krov, který byl zasažen dřevomorkou, střechu i fasád. Byla také kompletně vyměněna okna a všechny dveře. Oprav se dočkaly také stropy, omítky, obklady a sociální zařízení. Zavedena byla i nová vodoinstalace a rozvody topení. Vedle hlavního prostoru sokolovny, který bude sloužit nejen jako sál pro pořádání kulturních akcí, ale také současně jako tělocvična, se renovovalo celé zázemí, včetně zázemí pro odbíjenou a stolní tenis. Součástí projektu bylo také nové parkoviště pro 60 aut na místě bývalých starých stodol a staveb. Celá sokolovna je bezbariérová. Radnice také vrátila dřívější vzhled hlavnímu sálu. Nechala obnovit původní secesní výzdobu a štuky, které v poválečné době ustoupily provozním potřebám. Sokolovna se po generální rekonstrukci znovu otevřela v lednu 2012. 

V současnosti v obci působí TJ Sokol Kdyně, a to pod hlavičkou ČSTV.

 

Zdroj informací, literatura

https://domazlicky.denik.cz/zpravy_region/drevomorka-brzdi-opravu-sokolovny20111017.html

http://www.sumava.cz/objekt_az/4751-sokolovna-kdyne/

http://www.sokolkdyne.cz/?page_id=532

https://www.propamatky.info/cs/zpravodajstvi/plzensky-kraj/opravene-pamatky/mesto-kdyne-dokoncilo-opravu-historicke-sokolovny/636/

Zpravodaj Dobrovolného svazku obcí Kdyňska KDYŇSKO, R O Č N Í K 1 1 • Č Í S L O 1 / 2 0 1 5, str. 12

 

 

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.