Bývalá sokolovna Koloveč

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Plzeňský
Župa:župa Plzeňská
Okres:Domažlice
Stav objektu:neexistuje
Autor objektu:Antonín Umprecht
Datace:asi 1926
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Místní jednota Sokola byla založena roku 1896. Jednání o stavbě sokolovny ale započala až v roce 1922. Sokolové však měli zpočátku k dispozici pouze 20 000 Kč, finančně byl projekt podpořen ze strany obce, místní cihelny a barona Dr. Pergla. Stavbu řídil zdejší mistre Antonínem Umprechtem, pozdější dlouholetým starostou zdejší sokolské jednoty.  Celkový náklad stavby sokolovny dosáhl částky 120 000 Kč. Pro rychlejší možnost splácení dluhů zde v roce 1927 byl zprovozněn kinoteátr. Definitivně byl dluh splacen o 11 let později.

V sokolovně se po mnoho let pořádaly plesy, taneční zábavy a divadelní představení a samozřejmě zde cvičily místní složky. Areál zahrnoval i dřevěný taneční pavilon a letní cvičiště. V půrběhu druhé světové války sokolovna chátrala. V polovině 50. let 20. století byly na budově provedeny větší opravy. Později docházelo k rychlému střídání nájemníků, což se velmi negativně podepsalo na technickém stavu objektu a v důsledku zapříčinilo jeho demolici na počátku roku 2009.

 

 

Zdroj informací, literatura

https://domazlicky.denik.cz/zpravy_region/sokolovna-je-minulosti20090429.html

 

 

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.