Bývalá sokolovna Kopřivnice

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Moravskoslezský
Župa:župa Beskydská
Okres:Nový Jičín
Stav objektu:neexistuje
Datace:1930
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Myšlenka na založení Sokola v Kopřivnici se zrodila již v roce 1870. Neuskutečnila se, ale po oslavách sta let od narození Františka Palackého v roce 1898 opět ožila. Kvůli poměrům v Kopřivnici, se místní nadšenci připojili nejprve k sokolské jednotě ve Štramberku. V roce 1909 zřídili v Kopřivnici její odbočku a cvičili v sále a na zahradě restaurace Afrika. Postupně narůstal počet členů a Sokol zde uspořádal několik veřejných cvičení. Tyto aktivity vyvrcholily 25. ledna 1914 v restauraci Afrika, kde za účasti 31 členů a 25 hostů založili samostatnou tělocvičnou jednotu Sokol v Kopřivnici, první světová válka však zastavila rozvoj v počátcích.

V roce 1917 obnovili kopřivničtí sokolové činnost, od listopadu 1918 začali pravidelně cvičit v tělocvičně měšťanské školy. V samostatné republice se jednota zdárně rozvíjela, narůstal počet členů, pravidelně se konala veřejná cvičení a nejlepší cvičenci se účastnili sokolských závodů a sletů. Sokolové se začali věnovat také sportům jako házená, odbíjená, lyžování, nebo šachy. Z kulturních podniků bylo oblíbené sokolské kino, šibřinky, divadelní představení či zahradní slavnosti.

Sokolovna byla funkcionalistická stavba z období meziválečné první republiky. Nacházela se na Masarykově náměstí v místě dnešního Zimního stadionu. Byla vybudována na pozemku, který získal Sokol v roce 1922. Nejprve se zde nacházelo cvičiště, které sloužilo pouze v létě. Roku 1929 zde byl položen základní kámen budovy sokolovny. Její výstavba trvala jen několik měsíců a otevřena byla již dne 28. října 1930. Tehdy moderní budova disponovala také kinem, které mělo kapacitu pět set diváků a sloužilo nejen pro potřeby sokolského divadla, ale hrál zde i orchestr. Byla tu také restaurace. V přízemí sokolovny byl hlavní sál pro kino a divadlo s pěti sty sedadly, dramatický odbor Sokola zde hrál činohry i operety, při kterých účinkoval také sokolský orchestr. Vedle sálu byla tělocvična a v rohovém průčelí restaurace s výhledem na náměstí.

Zdroj informací, literatura

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sokolovna_(Kop%C5%99ivnice)

http://www.sokolskepamatky.eu/noc-sokoloven/detail/koprivnice/

http://www.koprivnice.cz/index.php?id=historicky-kalendar-mestys-koprivnice

http://www.koprivnice.cz/index.php?id=historie-sportu-v-koprivnici

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.