Bývalá sokolovna Stará Bělá

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Moravskoslezský
Župa:župa Moravskoslezská
Okres:Ostrava-město
Stav objektu:existuje
Datace:1923
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

S myšlenkou založit jednotu ve Staré Bělé přišli starobělští mladí muži na přelomu 19. a 20. století. „Leč nebylo schopného člověka, jenž by tuto myšlenku uvedl ve skutek. Neboť tehdejší doba žádala muže staršího a požívajícího autority. Jen tomu podařilo by se něco podobného s úspěchem podniknouti. A ti mladí nadšenci si už předem mohli býti jisti, že sklidí ostudu."

V duchu sokolských stanov provozovali starobělští sokolové svoji tělocvičnou činnost. Cvičili v sále hostince pana Máchy, pořádali veřejná cvičení, zábavy, hráli divadlo, vedli proslovy, pořádali přednášky a věnovali se sborovému zpěvu. Postupně zakoupili tělocvičné nářadí, vybavili knihovnu a divadelní šatnu. Protože si jednota vedla finančně dobře, začala pomýšlet na stavbu vlastní tělocvičny.

Obyvatelé z okolních vesnic, kteří v prvních letech cvičili ve Staré Bělé, postupně zakládali sokolské jednoty ve svých obcích: Krmelín (1911), Nová Bělá a Proskovice (1912), Výškovice napřed pobočku (1919), potom samostatnou jednotu (1923).

25. ledna 1903 se konala ustavující valná hromada Tělocvičné jednoty Sokol ve Staré Bělé, které se účastnili také příznivci z okolních vesnic – Krmelína, Proskovic, Výškovic a Nové Bělé. 

Sokolovna byla slavnostně otevřena 5. srpna 1923.

Místní jednota původně začleněná do župy Moravskoslezské byla zrušena k 31. 10. 2015. Nástupnická jednota působí v tělovýchovné struktuře ASPV.

V objektu je v současnosti provozována restaurace.

Zdroj informací, literatura

https://iscus.cz/web/pasport/15

gymnaziální písemná práce Daniela Žemly PO CVIČENÍ SE BUDE CELÁ JEDNOTA FOTOGRAFOVAT; Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových, Ostrava 2015

www.tjsokolstarabela.cz

https://cs-cz.facebook.com/sokolstarabela/

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.