Bývalá sokolovna Ostrava-Svinov

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Moravskoslezský
Župa:župa Beskydská
Okres:Ostrava-město
Stav objektu:neexistuje
Autor objektu:stavitel obč. Gajovský
Datace:1927–1928
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Místní jednota vznikla roku 1910. V roce 1919 vznikla její pobočka v nedalkých Třebovicích. Sportovní činnost se odehrávala v místech dnešního Úřadu městského obvodu Svinov. Členové toužili řadu let mít vlastní cvičiště a vlastní budovu. Získáním pozemku pod tzv. Římanovou cestou museli sice do prudkého svahu, přikoupením dílu od sousedící Církve československé hustiské rozšířili celkovou plochu.

Sokolovna ve Svinově (dříve samostatné město, dnes městský obvod Ostravy) si však vybrala mimořádně krutý osud. Při stavbě se projevilo ohromné nadšení, obětavost a nesmírné úsilí většiny členstva, ale i dalších občanů Svinova. 1.srpna 1927 se pod vedením stavitele Gajovského začlo s výkopem základů, 2. října byl slavnostně položen pamětní kámen do pilíře stavby. Celkově bylo brigádnicky odpracováno 25 tisíc hodin, nadšení pro stavbu se přeneslo i na nečleny Sokola. Společnou vůlí a vytrvalostí se podařio téměř nemožné. 1. července 1928 byl objekt sokolovny i se cvičištěm slavnostně předán veřejnosti. Nová sokolovna sloužila nejen sportovním účelům, ale i kultuře a společenskému dění. Hrálo se zde divadlo, později tu bylo kino, konaly se plesy a další akce. Díky takto dobrému zázemí se na stále vyšší úroveň dostávala házená. Prvního vrcholu dosáhlo mužstvo mužů Sokol Svinov v letech 1934–1937. Stalo se 4x v řadě Přeborníkem ČOS, v roce 1938 bylo třetí. Podobně jako většina ostatních budov ve Svinově utrpěla sokolovna škody v závěru války, kdy dvanáctikilometrový postup fronty ke Svinovu trval neuvěřitelných deset dní. Ostřelování Svinova a letecké bombardování (denně až 41 náletů, již tehdy fosforovými zápalnými pumami) proměnily ve dnech 26.–30. dubna 1945 Svinov v jednu velkou ruinu. Po válce byla sokolovna zrekonstruována a zmodernizována.

2. prosince 1998 budova vyhořela a byla zcela zničena. Požár způsobil škody za cca. 15 mil. Kč. Příčinou požáru byla nedbalost při svařování. Budova chátrala ještě dalších 7 let a teprve roku 2005 bylo vydáno povolení zbytek stavby jako neopravitelnou budovu strhnout.

Dnes se na místě zbořené sokolovny nachází multifunkční sportovní hala z roku 2019.

Zdroj informací, literatura

https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/svinovska-sokolovna-je-opredena-osmickami-vydrzi-to-20180420.html

https://www.geocaching.com/geocache/GC4BRY0_vyhorela-sokolovna?guid=082642a6-3d95-4cc0-a1f7-7b81a3c1dd15

https://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost/spolecnost-pripad-jedne-vyhorele-sokolovny.A051207_170933_p_spolecnost_wag

https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/pribeh-svinovske-sokolovny-obnova-po-dvaceti-letech-20180103.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sokol_Svinov

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.