Bývalá sokolovna Krnov

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Moravskoslezský
Župa:župa Moravskoslezská
Okres:Bruntál
Stav objektu:existuje
Autor objektu:krnovský architekt Leopold Bauer
Datace:1932-1933
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Krnovská Sokolovna z roku 1932 je mistrovským dílem Leopolda Bauera, nejvýznamnějšího krnovského architekta. Slavnostní otevření tělocvičny proběhlo 19. listopadu 1933. Objekt je kulturní památkou. V současné době využívají budovu děti i dospělí pro zájmové kroužky.

Leopold Bauer přizpůsobil návrh stavby železobetonové tělocvičny tomu, co bylo nacisty považováno za klasickou „sudetskou německost“, například sedlové střechy a členitý půdorys. Terasa sokolovny byla otočená k budoucímu stadionu, aby odtud jednou pohlaváři mohli sledovat sportovce, ale na samotný stadion už kvůli válce nedošlo. Stadion postavili až Češi po roce 1945, takže z Bauerovy terasy shlíželi soudruzi na spartakiády. Dalším vlivem na výslednou podobu sokolovny byl takzvaný nautismus, neboli inspirace architektury estetikou parolodí. Díky tomu má terasa trubková zábradlí jako zámořský parník a plno dramatických oblin. Z moderny zůstal železobetonový skelet tvořící na fasádě latinský kříž.

Novodobá krnovská jednota byla sice obnovena roku 2003, ale po deseti letech jejího působení v obci pro rozpory ve financování činnosti zřejmě skončilo. Z internetových zdrojů vyplývá, že v současnosti je budova ve správě technických služeb města a že radnice plánuje objekt zrekonstruovat. Kvůli náročnosti oprav v průběhu roku 2019 oslovuje konkrétní ateliéry, které by rekonstrukci měly zvládnout. Stavební firma se však bude muset ještě vypořádat s řadou problémů, které odhalil stavební a statický průzkum. Například se statickou závadou v obloukové části venkovního balkonu v prvním poschodí. Železobetonový nosník, který se kroutí, není ničím podepřen a není žádným způsobem zavázaný do bočních stěn. Celá balkonová deska se prohýbá, což je závažný statický problém.

Kompaktně dochovaná modernistická železobetonová sportovní hala je chráněna jakožto kulturní památka rejst. č. ÚSKP 22169/8-2463 - sportovní hala od 3. 5. 1958. Je vystavěna v obdélném půdorysu s venkovními terasami, krytá sedlovou střechou s vikýři, postavená v letech 1932-1933 s prvky konstruktivismu a Heimatbaustilu.

Zdroj informací, literatura

http://www.silesiatourism.cvom/www/cz/okruh-slavne-vily/telocvicna-sokolovna-krnov/

http://tjsokolkrnov.blog.cz/

https://bruntalsky.denik.cz/zpravy_region/sokol-v-krnove-konci-mesto-mu-odpustilo-dluh-20131004.html

https://www.msstavby.cz/rekonstrukce-sokolovny-krnov-21-03-2019/

https://stabruntalsko.cz/architekt-predstavil-prvni-navrh-uprav/

 

 

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.