Bývalá 'sokolovna' Lenora

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Plzeňský
Župa:župa Plzeňská
Okres:Klatovy
Stav objektu:existuje
Datace:1907-1908
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

S neustále narůstající členskou základnou místního Deustcher Turnvereinu začala nabývat stále na významu otázka vybudování vlastní tělocvičny. Tato myšlenka byla realizována v letech 1907-1908 díky velkému nasazení všech lenoráků a díky mimořádné podpoře majitele sklárny Heinricha Kralika von Meyrswalden. Pozemek nad sklárnou ve středu obce pro její stavbu byl poskytnut majitelem sklárny. Ohromný podíl na stavbě měli i samotní cvičenci a jejich příznivci, kteří se na stavbě aktivně podíleli. Výstavba budovy byla uskutečněna pod vedením stavitele Hummela z Winterbergu (Vimperk). Slavnostní vysvěcení a předání nové tělocvičny pak proběhlo v srpnu 1908. Tohoto odhalení se zúčastnilo velké množství tělocvičných spolků ze širokého okolí. Odpoledne pak slavnost pokračovala v místě označovaném jako „Moldauinsel“ tedy poblíž krytého mostu přes Vltavu, kde se vlévá tzv. „náhon“ do Vltavy. Zde se na přelomu století pořádala celá řada slavností a místních veselic. Stavební materiál nutný pro začátek prací byl dopravován z malého lomu nad Lenorou, z místa označovaného tehdy „Direktorberg“. Z dnešního pohledu se jedná o prostor vpravo od Hartauerova památníku pod vrcholem Ptáčník, podél polní cesty vedoucí k nádraží. Přepravní prostředky tzn. různé vozíky a vozy resp. vše co bylo k přepravě tohoto lomového kamene nutné bylo zdarma zapůjčeno majitelem sklárny.

Kromě budovy tělocvičny měli cvičenci rovněž k dispozici volné prostranství přímo pod budovou tělocvičny, které bylo využíváno hlavně v létě za pěkného počasí. 

V důsledku narůstajícího zájmu o využití tělocvičny bylo třeba budovu přestavět a dále rozšířit. Došlo k tomu v roce 1926. Tyto práce provedla stavební firma Kozeny Karl, Schramlstrasse 532 z Volar. Při přestavbě byla rovněž jižní a východní část sálu opatřena balkonem. V budově byl postaven byt pro náčelníka spolku. Rozšířením prostor tělocvičny získalo obyvatelstvo Lenory nový velký sál, který bylo možno využívat i ke konání různých plesů a silvestrovských veselic.

Tato budova byla sokolovnou s největší pravděpodobností pouze v krátkém období od konce druhé světové války do začátku éry restrukturalizace československé tělovýchovy vynucené režimem. 

Zdroj informací, literatura

http://staralenora.euweb.cz/turnverein.htm

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.