Bývalá Sokolská chata v Ostravici

Typ stavby: Sokolské chaty, boudy
Kraj:Moravskoslezský
Župa:župa Beskydská
Okres:Frýdek-Místek
Stav objektu:neexistuje
Datace:1939
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Ostravice je významná rekreační obec pod přehradou Šance s největším počtem chat v Beskydech. Vznikla spojením moravské Ostravice a slezských Hamrovic.  V severní části Ostravice se nacházela velmi známá Sokolská chata. Vedly zde trasy populárních frýdlantských dálkových pochodů. 

Na místě bývalé Sokolské chaty je rozcestník a orientační místo žluté turistické značky.

Sokolská chata byla postavena Moravskoslezskou sokolskou župou Jana Čapka v roce 1939. Byla využita pro ozdravné pobyty hornických dětí, v roce 1941 zde pobývali členové Hitlerjugend. Po válce znovu ožila a navštívilo ji mnoho významných sokolských osobností. V roce 1950 byla znárodněna. Každoročně zde probíhaly lyžařské výcviky. Poslední dopadl tragicky…

6. března 1981 Sokolská chata vzplanula, bilance byla děsivá: osm mrtvých (z toho čtyři děti – žáci základní školy v Olomouci, dva lidé z personálu a dvě německé turistky), dalších čtrnáct bylo zraněno. Oheň zpozorovala jako první před půl pátou ráno pokojská, která bydlela v podkroví. Hasiči se o ohni dozvěděli po dalších dvaceti minutách. Trestní stíhání bylo zastaveno, příčinu požáru nebylo možno jednoznačně stanovit.  Dle svědků se ohnisko nacházelo na pokoji, ve kterém spal uhořelý číšník, zřejmě usnul s cigaretou. 

Chata nebyla nikdy obnovena a na jejím místě jsou dodnes trosky původní vyhořelé budovy.

Zdroj informací, literatura

http://www.kotarbova.eu/0080428SlavneBeskydskeChaty.html

https://www.geocaching.com/geocache/GC3WPT1_obec-ostravice?guid=0526c4fe-46f2-4224-a46b-596e5ccd09ba

http://www.seniortip.cz/?&module=article&uniqid_article=25110123b38d165c12c9bef2e99d1e9d

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.