Památník Emilu Tšídovi na vrchu Ráj u Kdyně

Typ stavby: Pomníky, sochy, památníky
Kraj:Plzeňský
Župa:župa Plzeňská
Okres:Domažlice
Stav objektu:existuje
Autor objektu:sochař Vojtěch Šíp
Datace:8.5.1927 (obnova 2009)
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Emil Tšída žil v letech 1862–1926, byl hlavním zakladatelem Sokola ve Kdyni a od roku 1884 i jeho starostou. V roce 1886 stál u kolébky župy Plzeňské a byl také jejím zástupcem na Výboru ČOS. V roce 1913 se stal starostou Sokolské župy Šumavské. Důležitá byla i jeho činnost coby významného sokolského a vlastivědného pracovníka, regionálního historika Kdyňska a Pošumaví. V roce 1925 vyšla nákladem Knihovny Okresního sboru osvětového ve Kdyni jeho publikace "Z minulosti kdyňského kraje". Tšída zemřel 1. prosince 1926 a v Plzni měl na tehdejší dobu opravdu pompézní pohřeb se všemi poctami. Urna s jeho popelem byla umístěna do sokolské síně slávy v Plzni. Uchovala se celou válku. V roce 1948, když musela být síň slávy zrušena, se urna ztratila a dodnes se nenašla.

V roce 1927 byl za účasti tisíců lidí odhalen pomník na jeho oblíbeném vrchu Ráj nedaleko obce Nová Ves na Kdyňsku (údajně na místě, kde v minulosti stála husitská hláska). Na více než pětimetrovém pomníku z kamene byl osazen jeho reliéf. Po obsazení Sudet v roce 1939 byl památník Němci zničen, reliéf se však podařilo zachránit. Po roce 1989 představitelé města Kdyně a Tělocvičné jednoty Sokol Kdyně dlouhou dobu usilovali o vybudování důstojného pamětního místa osobnosti, která vyčnívá z bohaté historie Kdyňska a sokolského hnutí.To se podařilo až po
60 letech. Památník byl obnoven podle původního návrhu v roce 2009 a na nový kamenný podstavec sestavený ze 4 kubíků kameniva se vrátil i původní reliéf Emila Tšídy, který byl dříve po léta uchováván v rozhledně na Rýzmberku.

Vzpomenout je třeba i Emilova bratra Ferdinanda, který také v rámci regionu vykonal mnoho dobrého, a mj. se v roce 1883 podílel na založení kdyňské sokolské jednoty, pro kterou ve svém domě uvolnil místnost, aby se mohlo cvičit.

Vrch Ráj je zajímavým vyhlídkovém místem do Všerubského průsmyku. Zajímavostí je, že podle vypravování zde měl vojenské ležení Prokop Holý v bitvě u Domažlic.

 

Zdroj informací, literatura

https://domazlicky.denik.cz/zpravy_region/bratri-tsidove-stali-za-rozvojem-kdyne-20160402.html

http://www.chodsko.net/co-videt/bod-zajmu/482

https://www.geocaching.com/geocache/GC1ZJQP_raj-emila-tsidy

Zpravodaj Sdružení Obcí Kdyňsko; ročník 5, číslo 5/2009

 

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.