Sokol Plzeň Petřín – pamětní deska členům padlým členům za Protektorátu Čechy a Morava

Typ stavby: Pamětní desky, solpersteine
Kraj:Plzeňský
Župa:župa Plzeňská
Okres:Plzeň-město
Stav objektu:existuje
Datace:instalována zřejmě ve 2. pol. 70. let
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Pamětní deska je instalovaná na jižní stěně přístavby petřínské sokolovny, evidována jako válečný hrob ozn. CZE 3209-5653 pod správou Ministerstva obrany České republiky.

Odboj v jednotě: domácí odboj – Václav Krofta a Adolf Hrček, v zahraničním odboji jsme zastoupení neměli. Bratři Pecháček a Zámek se odboje neúčastnili, ale na útěku z Říše byli chyceni a zemřeli v koncentračním táboře.

Br. Krofta: Členem jednoty od 17.2.1932, matriční pořadové číslo 262, t.č. bydlištěm Božkov-Petřín č.p. 311. Délesloužící četař, zatčen v březnu 1940 a popraven 23. 3. 1943 v Berlíně-Plötzensee. Krofta spolu s K. Roubalem a R. Parvovičem tvořili obslužnou jednotku radiostanice, která zajišťovala spojení západočeské odbočky Obrany Národa s jejím ústředím. Západočeská odbočka Obrany národa patřila k významným ilegálním protiněmeckým organizacím na západě Čech, do protinacistického hnutí se zde zapojilo kolem stovky bývalých příslušníků československé armády včetně civilistů. 

12. 9. 2019 při příležitosti výročí sto let od založení T. J. Sokol Plzeň Lobzy-Petřín byl v místě uspořádán vzpomínkový pietní akt za přítomnosti praporů místní jednoty.

Zdroj informací, literatura

archiv jednoty Sokol Plzeň Petřín

archiv rodiny Medkových

KRONIKA TĚLOCVIČNÉ JEDNOTY SOKOL PLZEŇ LOBZY-PETŘÍN 1919-2019 (Michalec, Bastl, 2019)

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.