Pamětní deska Hynku Pallovi, významnému plzeňskému sokolskému činovníkovi

Typ stavby: Pamětní desky, solpersteine
Kraj:Plzeňský
Župa:župa Plzeňská
Okres:Plzeň-město
Stav objektu:existuje
Autor objektu:Ladislav Šaloun
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Br. Hynek Palla propagoval tělesnou výchovu, a to i pro ženy a stal se prvním českým učitelem ženského tělocviku. V Sokole působil jako náčelník a vyučoval mimo jinétaké šerm. V Plzni se stal rovněž sbormistrem plzeňského Hlaholu.

"Pamětní deska shotovena jest z hlazené žuly firmou Václav Cingroš a spol. v Plzni (majitelé Gustav Pergl a Emanuel Dlouhý) dle návrhů společně doplněných architekty pp. Jos. Farkačem, městským vrchním inženýrem a Jindřichem Alexandrem, stavitelem v Plzni. Relief pracován jest profesorem a sochařem panem Ladislavem Šalounem v Praze a odlit z bronzu v umělecké slévárně Bendlmayerově v Praze. Žula a bronzové hmoty, jež přetrvají staletí a ten účel  má míti pamětní deska. Ničeho nepoužito, co by podlehalo zkáze a pevnost s trvanlivostí pojí se v souměrný celek. Všichni účastníci na práci umělecké nezištným způsobem pracovali k uskutečnění díla a zvláště tovární závod, výše uvedený, svojí blahovůli vyšel "Hlaholu" tak dalece vstříc, že vděčí mu spolek za vzácný dar."

Deska osazena na domě, kde Hynek Palla žil a zemřel, nachází se v dnešní Prokopově ulici.

Zdroj informací, literatura

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hynek_Palla

https://encyklopedie.plzen.eu/home-mup/?acc=profil_osobnosti&load=1714

https://encyklopedie.plzen.eu/home-mup/?acc=profil_objektu&load=118

Periodikum Plzeňské besedy, rok 1909

 

 

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.