Prapor Sokol Plzeň Lobzy Petřín

Typ stavby: Sokolské prapory
Kraj:Plzeňský
Župa:župa Plzeňská
Okres:Plzeň-město
Stav objektu:existuje
Autor objektu:10 sester z naší jednoty
Datace:1924
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

3. 8.1924 se konalo slavnostní rozvinutí praporu. V 9 hodin dopoledne konána slavnostní Valná hromada, o 3. hodině odpolední předání praporu zhotoveného sestrami z naší jednoty – slavnostní rozvinutí spojené s proslovem br. E. Tšídy. Na pořadu tělocvičná scéna Sen káněte, cvičení žen v národních krojích, recitace. Účastnilo se 81 členů a 32 mládeže. Přítomný župní starosta Augustin Šíp při rozvinu praporu pronáší: „Věčný ruch, věčná nespokojenost!". Br. Mencl pronáší: „Osobnost nic, celek vše!" U příležitosti této akce ustavení praporové čety ve složení: br. Koucký – praporečník a br. Mžik – místopraporečník. Tato funkce udělena jmenovaným bratřím doživotně. Prapor sám vyžádal si nákladu 1 886,90,-.

Prapor je ručně vyšívaný, v rozměru 106 x 106 cm. Pracovalo na něm deset sester z naší jednoty. Bohatě zdobená žerď se nedochovala.

Prapor byl nalezen shodou šťastných okolností koncem roku 2018.

V průběhu roku 2019 byla k praporu pořízena skvostná žerď délky 240 cm z díly pana Šindláře, inspirovaná dle jediné dochované fotografie originální žerdě.

V umělecké dílně Matějka+Matějka vznikla také nová hlavice s motivem sokola na stráži.

Prapor byl v roce 2020 odborně zrestaurován paní Lenskou Dolanskou. Zrestaurováním prošly i všechny tři praporové stuhy.

Zdroj informací, literatura

kniha KRONIKA TĚLOCVIČNÉ JEDNOTY SOKOL PLZEŇ LOBZY-PETŘÍN 1919-2019

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.