Replika praporu Sokola Plzeň Lobzy Petřín

Typ stavby: Jiné
Kraj:Plzeňský
Župa:župa Plzeňská
Okres:Plzeň-město
Stav objektu:existuje
Autor objektu:Wasilka Pistovčák
Datace:2019
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

V roce 2018 se začalo jednat o ztraceném praporu jednoty Sokol Plzeň Petřín. Originál byl ztracen nebo zničen, nikdo z pamětníků o jeho osudu nevěděl nic bližšího. Proto bylo zahájeno jednání o výrobě repliky praporu. Z osmi kandidátů byla na základě doporučení vybrána firma z Ostravy. Prapor byl dokončen v lednu 2019. Krátce předtím došlo k neuvěřitelné události, kdy byl jednotě donesen zcela náhodně nalezený originál včetně tří stuh.

Jednota má nyní velké prapory dva – znovuobjevený originál, který se v průběhu roku 2020 dočkal zrestaurování u Lednky Dolanské, umělecké restaurátorky s licencí MKČR, a repliku, která je dedikována jednotě jako "originál praporu pro příštích sto let činnosti".

Historicky vzato je vyobrazená rekonstruovaná předloha odlišná od originálu, ale v kontextu doby vzniku ji lze považovat za patřičnou a díky precizní práci paní Wasilky Pistovčák z Moravské Ostravy za nanejvýše zdařilou. Jedná se o dvoustranný bohatě šitý prapor plošného, ležatě orientovaného rozměru 140x110 cm. Dominantním motivem je mimo obvyklého sokola s rozpřaţenými perutěmi (jehož autorem byl Pavel Michalec st.) také silueta hradu Radyně, jež je zmíněna v informačním letáku jednoty z roku 1931.

Přesná podoba původního praporu, vlastnoručně vyšitého sestrami naší jednoty a slavnostně rozvinutého v srpnu 1924, se bohužel nezachovala na žádném nákresu ani fotografii. Čerpali jsme tedy pouze ze dvou snímků z 30. let, na kterých bohužel není samotný prapor dominantním prvkem. Deduktivní metodou jsme sestavovali střípek po střípku přibližnou vizualizaci motivů (prapor byl vyšit oboustranně).

K praporu byla pořízena předválečná žerď z jiného praporu.

Zdroj informací, literatura

archiv Sokola Petřín

kniha KRONIKA TĚLOCVIČNÉ JEDNOTY SOKOL PLZEŇ LOBZY-PETŘÍN 1919-2019

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.