Sokolovna Domažlice

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Plzeňský
Župa:župa Plzeňská
Okres:Domažlice
Stav objektu:existuje
Datace:1936
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Místní jednota vznikla roku 1868 a zpočátku provozovala svou činnost v různých objektech ve městě, například v kramářské dílně nebo později v přestavené restauraci (Sokolský dům).

Před stavbou sokolovny byla zavedena pracovní povinnost na každého člena jednoty, muži odpracovávali 55 hodin, ženy 20 hodin. Stavba byla na svoji dobu velmi moderní. Ke stavbě byl využit nový materiál: ocelová konstrukce v kombinaci s 15 cm silnými cihelnými stěnami s termobetonovými tvárnicemi. Izolační schopnosti takovéto stěny byly stejné jako u cihlové zdi silné 75 cm. Nový způsob byl velmi rychlý, a tak byla sokolovna do zimy pod střechou. Celkem členové a hosté odpracovali na sokolovně více než 17 tisíc hodin. Sokolovna byla slavnostně otevřena dne 1. června 1936. Slavnostního aktu se účastnili zástupci okresního úřadu, okresního výboru a města, delegace vojenské posádky, hasičské župy Chodské, jednoty Československé obce legionářské, DTJ, Národní gardy, žactvo gymnázia, pěvecký spolek Čerchovan a mnoho dalších hostů a domácích občanů. 

Tělocvičný sál byl dlouhý 30 a široký 165 metrů. Při rozestupu 180 cm v něm mohlo najednou cvičit 100 cvičenců.

Po revoluci byla zahájena jednání o navrácení majetku původním majitelům, kterým byl v roce 1948 zabaven. Tělocvičná jednota Sokol Domažlice vlastnila před rokem 1948 Sokolský dům na náměstí, sokoliště s tenisovými kurty, sokolovnu, sokolský srub s hřištěm v lesích u Babylonu a Husovo pole pod Vavřincem. V roce 1989 však vlastnilo Sokolský dům město Domažlice, kterému jej předala odborářská Tělovýchovná jednota Jiskra Domažlice, která vznikla v Domažlicích v roce 1953 po reorganizaci tělovýchovy. 

Zdroj informací, literatura

Plzeňský deník: https://plzensky.denik.cz/galerie/stavba-roku-2018.html?photo=9

MITÁČKOVÁ, Ivana: Historie a současnost Sokola Domažlice. Praha: 2014. (Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy v Praze, bakalářská práce)

časopis Sokol, roč. 62, srpen – září 1936, čís. 8.–9., 195–197 

 

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.