Sokolovna Plzeň - Valcha

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Plzeňský
Župa:župa Plzeňská
Okres:Plzeň-město
Stav objektu:v provozu
Datace:1947
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Jednota Sokol Valcha založena 11. 3. 1939 na slavnostní schůzi u Frauknechtů. Již během prvního roku činností se snažili členové Sokola vybudovat vhodnější cvičební prostory. Začalo se s úpravami cvičiště “Na vršku” u bývalého kuželníku. Tato snaha však ztroskotala pro nedostatečné finanční zajištění. V roce 1940 při vyroční schůzi Sokola bylo konstatováno, že v pokladně je pouhých 5 korun. Ve cvičení se však pokračovalo. Cvičilo se i během okupace. Poslední zápis z valné hromady je z roku 1941. Po tomto roce nastala vlivem války ve cvičení pauza a činnost byla obnovena až po osvobození v roce 1945.

Dne 13. dubna 1947 byla ustavena stavební komise pro stavbu nové sokolovny. V této komisi pod vedení Ferd. Kolbeho, technickým vedením Ondřeje Baláka byli: Šístek, Drnec, Pilný, Egermajer a Trhlík. Tato komise za podpory ostatních členů připravila na 14. září 1947 položení základního kamene. Stavba nové sokolovny si vyžádala neobyčejného nadšení a úsilí mnoha lidí z Valchy. Dnes se musíme sklonit nad faktem, že se stavělo téměř bez jakékoliv finanční podpory, bez mechanisace, pouze s nadšením, elánem a důmyslem lidí. Na nedělní brigády, které byly pravidelné, se scházelo až 60 lidí a to se pracovalo i ve všední dny, kdy účast brigádníků byla také nemalá. Cihly se vyráběly na haldách na Sulkově, dřevo se shánělo z bouraček, finance se opatřovaly různými kulturními akcemi, např. bály a divadelní představení místních ochotníků.

V úterý 3. září 2019 došlo v objektu sportovního areálu TJ Sokol Valcha k slavnostnímu otevření nové přístavby šaten, sociálního zařízení, posilovny a dvou místností pro dětské skupiny (Montessori). Slavnostního otevření se zúčastnilo i vedení Městského obvodu Plzeň 3.

Zdroj informací, literatura

https://sokolvalcha.cz/historie

https://www.parlamentnilisty.cz/politika/obce-volicum/Plzen-3-Sokolove-na-Valse-slavnostne-otevreli-pristavbu-ve-sportovnim-arealu-594847

https://nazelene.webgarden.cz

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.