Sokolovna Šabac (Srbsko)

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:
Župa:
Okres:
Stav objektu:existuje
Autor objektu:projekt inženýra Ante Gašparce
Datace:1930–1934
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Budova Sokolského domu v Šabacu byla postavena v letech 1930 až 1934 pro potřeby sokolské společnosti. Stavba Sokolany (sokolovny) byla realizována díky dobrovolným příspěvkům občanů, darem od obce a státu. Vystavěna byla podle projektu inženýra Ante Gašparc. Monumentální budova Sokolany se nachází na rohu dvou ulic (K. Abrašević a M. Obilić). Prostor pro cvičení je od dalšího zázemí budovy oddělen. 

Hlavní důraz je z architektonického pohledu kladen na rohovou část, na které je hlavní portál se schodištěm. Střídavé konvexní a vroubkované plochy rohové části, stejně jako odvážně protilehlé a velmi protáhlé horizontální cvičební místnosti pro vertikální část rohové části jsou zvláštní hodnotou v architektonické kompozici. Budova je stylizována do moderní podoby zapadající do městské zástavby 30. let 20. století.

Během roku 2019 byla zahájena kompletní rekonstrukce budovy. Nejprve budou provedeny hrubé práce, poté bude následovat instalace nových zařízení a vybavení. V posledních deseti letech, kvůli nevyřešeným vlastnickým vztahům, zejména se státem, nebyla budova udržována a elektřina byla vypnuta.

Jedná se o významnou kulturní památku. 

Zdroj informací, literatura

https://www.danas.rs/sport/rekonstrukcija-sokolane-u-sapcu/

https://fr.wikipedia.org/wiki/B%C3%A2timent_de_la_Maison_Sokol_%C3%A0_%C5%A0abac

https://web.archive.org/web/20141214140836/http://www.zaprokul.org.rs/lkp/sabac/zgrada_sokolskog_doma_sabac.htm

http://www.vaza.co.rs/index.php?option=com_k2&view=item&id=18:zgrada-sokolskog-doma-u-%C5%A1apcu&Itemid=95

 

 

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.