Stadion pro Zájezd Československé obce sokolské do Plzně 1929

Typ stavby: Události
Kraj:Plzeňský
Župa:župa Plzeňská
Okres:Plzeň-město
Stav objektu:neexistuje
Autor objektu:Václav Neckář
Datace:1929
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Na jaře a v létě roku 1929 hostili zájezd České obce sokolské plzeňští sokolové. Toho času však nebyly k dispozici adekvátní cvičební prostory pro početný zájezd. Stadion na délku měřil více než 300 metrů a pojal až 22 000 diváků. Jeho strohé dřevěné tribuny, doplněné o hudební pavilon, prodejní stánky a šatny, se vyznačovaly jednoduchostí a úsporností, zcela v duchu zásad soudobých funkcionalistických trendů v architektuře. Plzeňský stadion je proto dnes vnímán jako jedna z prvních modernistických staveb v Plzni, přestože byl stavbou dočasnou - krátce po skončení sletu byl demontován.

Velkolepou společenskou událost spojenou se slavnostním průchodem městem a řadou dalších doprovodných akcí zaznamenal filmový pás a řada fotografií. Vyvrcholením přehlídky, na níž se předvedlo cvičení dívek i chlapců, žen i mužů, byla alegorická scéna na antické motivy Matka vítězova, která umocnila až teatrální charakter celé slavnosti. Jak bylo zvykem, akce se zúčastnily také mnohé významné osobnosti, mezi nimiž nechyběl ani prezident a oddaný člen sokolského hnutí TGM.

Zdroj informací, literatura

https://pam.plzne.cz/objekt/c6-s-stadion-pro-tzv-zajezd-ceskoslovenske-obce-sokolske-do-plzne

https://plzen.rozhlas.cz/silou-lvi-vzletem-sokolim-155-vyroci-sokolske-jednoty-v-plzni-7200974

digiarchiv.plzen.eu

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.