Budova bývalé sokolovny v Havlíčkově Brodě

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Vysočina
Župa:župa Havlíčkova
Okres:Havlíčkův Brod
Stav objektu:mimo provoz
Autor objektu:František Liška, Otakar Liška
Datace:1905
Vložil:Vzdělavatelé ČOS

Popis objektu

Sokolská jednota v Havlíčkově Brodě byla oficiálně ustavena na první valné hromadě konané dne 20. září 1868. Zdejší příznivci sokolských myšlenek však cvičili už od července téhož roku, a to v místě Mahlerovy továrny. Mladá jednota si tehdy pořídila bradla, žebřík, 15 párů činek po 3 librách, po jedné 30, 40 a 50 liberní. V roce 1869 uspořádala zdejší jednota první veřejné cvičení a zřídila vlastní sokolskou plovárnu. V první polovině 70. let 19. století se potýkala s úbytkem členstva i finanční tísní. V této době zbylí členové využívali ke cvičení zahradu u Brixů, roku 1874 ale museli začít hledat jiné místo. 19. září 1875 otevřela jednota nové spolkové místnosti a tělocvičnu u Janáčků, pro zimní tělocvičnu byly zvoleny místnosti Řemeslnické besedy. Roku 1882 se jednota v Havlíčkově Brodě usnesla zřídit vlastní tělocvičnu. Pro tyto účely byl založen fond, kterému se odváděly výtěžky zábav a sbírky mezi členstvem. Vydatným zdrojem příjmů fondu bylo sokolské loutkové divadlo U Heklíků. Nadále se však cvičilo v pronajatých prostorech, například v místnostech U Mušků, koncem roku 1890 začali sokolové cvičit ve velké tělocvičně nové školní budovy, ale již za čtyři roky se opět stěhovali jinam. Další pokus o zbudování vlastního stánku se objevil v roce 1895, kdy bylo ustaveno Družstvo pro postavení sokolovny. Zastupitelstvo města tehdy Sokolu darovalo místo pro tělocvičnu ve školní zahradě v sadech nad kotlinou, jednota předala družstvu své úspory v celkové částce 2575 zlatých 77 krejcarů. V roce 1901 zakoupilo družstvo stavební parcelu na Smetanově náměstí, základní kámen sokolovny byl ale slavnostně položen až 17. dubna 1905. Už 22. prosince téhož roku se v nově postavené sokolovně poprvé cvičilo.

Problémem se však později ukázalo, že nově postavená sokolovna zůstávala nadále v držení Družstva pro postavení sokolovny. Členové havlíčkobrodského Sokola kolem roku 1911 žádali družstvo, aby sokolovnu nepropůjčovalo jiným spolkům, jelikož časté zábavy narušovaly podstatně činnost jednoty. Pro zdejší sokoly to znamenalo podnět k založení fondu pro postavení vlastní tělocvičny. Cvičení omezovala i biografická představení v sokolovně, během kterých se bratři a sestry uchylovali do tělocvičny měšťanské školy. V roce 1913 bylo u sokolovny zřízeno letní cvičiště. Po vypuknutí první světové války posloužily prostory pro účely vojenského lazaretu a cvičení bylo přesunuto do školní tělocvičny. V průběhu roku 1917 zřídilo město v sokolovně stálý biograf Sokol, což v podstatě znemožnilo další cvičení. Sokolové tak v říjnu 1917 ustavili zvláštní komisi pro vyhlédnutí vhodného pozemku pro stavbu nové tělocvičny. Jednota se navíc rozhodla odstoupit od smlouvy s Družstvem pro postavení sokolovny. Autorem původního biografu Sokol byl architekt František Liška. Slavné kino zde fungovalo po celou éru první republiky.

Po roce 1948 došlo ke značným stavebním úpravám. Provozní část se posunula směrem dovnitř, aby vzniklo foyer, kazetový strop byl pokryt umělými hmotami, došlo k zazdění balkónů, na rovné podlaze vzniklo šikmé hlediště. Z názvu se ubralo první a poslední písmeno a vzniklo známé havlíčkobrodské kino Oko. Po roce 1989 začala budova značně chátrat. V roce 2010 dostala objekt do pronájmu od T. J. Sokol Havlíčkův Brod Havlíčkobrodská obecně prospěšná společnost, která budovu částečně zrekonstruovala do původního stavu, došlo například k odstranění zazdění balkónů či odstranění šikmého hlediště. Dnes zde funguje Klub Oko s barem, kde se pořádají koncerty, promítání a další kulturní akce. Provozovatelem je dle webových stránek Klubu Oko Orel jednota Havlíčkův Brod.

V roce 2018 se na průčelí budovy vrátila socha sokola dle původního návrhu výtvarníka Radomíra Dvořáka. Rok předtím proběhla celková rekonstrukce uličního průčelí, které vrátilo objektu jeho původní historizující podobu.

Zdroj informací, literatura

Šedesát let organisační práce a vývoje Tělocvičné jednoty Sokol v Něm. Brodě 1868 – 1928.

https://havlickobrodsky.denik.cz/kultura_region/20101026oko.html

https://havlickobrodsky.denik.cz/zpravy_region/20100810kino_oko.html

https://vysocina-news.cz/vytvarnik-radomir-dvorak-vytvoril-sokola-pro-budovu-klubu-oko-v-brode/

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.