Pamětní deska třebíčským sokolům padlým za 2. světové války

Typ stavby: Pamětní desky, solpersteine
Kraj:Vysočina
Župa:župa Plk. Švece
Okres:Třebíč
Stav objektu:existuje
Autor objektu:model ak. sochař Vlastimil Večeřa z Nového Veselí, odlitek fa. František Anýž
Datace:1947
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

V roce 1947 se rozhodl výbor Sokola Třebíč pořídit bronzovou pamětní desku svým 15 umučeným členům nacistickými okupanty v letech 1939–1945. Dílo bylo zadáno akademickému sochaři Vlastimilu Večeřovi z Nového Veselí, žáku profesora Laudy. Desku odlila firma František Anýž z Prahy nákladem 26 000 Kč. 

Dne 23. května 1948 byla deska, osazená na třebíčské sokolovně, slavnostně odhalena za velké účasti obyvatelstva, zástupců převážné většiny městských a okresních organizací. Každoročně byl k desce zavěšován památní věnec s československou trikolórou, a to až do roku 1990, kdy byla deska sejmuta a sokolovna zbourána. 

Deska zůstala uložena ve skladu na radnici až do listopadu 2000, kdy z podnětu Sokola Třebíč proběhla jednání o znovuosazení desky na vhodném místě tak, aby dostála svému důstojnému osudu a město Třebíč bylo obohaceno o význačné historické a výtvarné dílo. Deska byla za velké podpory města osazena na průčelí divadla Pasáž. U příležitosti znovuosazení desky bylo dne 12.12. 2000 uskutečněno vzpomínkovém setkání.

O znovuosazení desky se výrazně zasloužili manželé Herzánovi se synem Borkem Herzánem.

Zdroj informací, literatura

http://www.sokol-trebic.cz/historie-pametni-desky

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.