Sokolovna T. J. Sokol Martínkov

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Vysočina
Župa:župa Plk. Švece
Okres:Třebíč
Stav objektu:v provozu
Autor objektu:neznámý
Datace:1923
Vložil:Vzdělavatelé ČOS

Popis objektu

Tělocvičná jednota Sokol byla v Martínkově založena 12. září 1920. V nevelké, silně katolické vsi, budil takový spolek podezření a nelibost. Sokolové totiž zpočátku organizovaně cvičili na loukách, veřejných prostranstvích a v místní škole. A protože byl zdejším učitelem záhy založen také divadelní soubor, chtěli si Martínkovští po vzoru ostatních postavit vlastní sokolovnu.

Nakonec se dohodli s jedním z místních a směnili své pozemky za vyhovující prostor uprostřed obce blízko kostela. V březnu 1923 počali s kopáním základů a už o srpnové pouti se taneční zábava konala v sále nové sokolovny. Jednalo se o patrovou budovu s vysokým štítem střechy. Svým tvarem, polohou ani podobou nijak nevyčnívala z architektury okolní zástavby. Sokolové sem zkrátka chtěli zapadnout. Pravdou je, že obec Martínkov je i dnes unikátní prastarým prostorovým uspořádáním domů okolo návsi a kostela a vcelku jednotnou jejich podobou.

Větším stavebním zásahem, nepočítáme-li elektrifikaci, byla přístavba sklepa, přísálí a klubovny v osmdesátých letech minulého století. Tato už se nesnažila o žádnou nenápadnost a je dobře viditelná i dnes. Tvoří architektonicky poněkud nešťastné pravé křídlo budovy. V té době také v zahradě sokolovny vzniklo antukové hřiště pro letní sporty.

Když byla budova v roce 1999 vrácena ČOS, počali sokolové s její rekonstrukcí. Nejprve došlo k plynofikaci objektu a rekonstrukci jeviště a šaten. Mezi lety 2004–2005 byla upravena zahrada tak, aby lépe vyhovovala cvičení místních dobrovolných hasičů. V roce 2008 se pak podařilo vyměnit střešní krytinu. A konečně k roku 2016 se celý objekt dočkal nové fasády. Nyní je v plánu rekonstrukce klubovny a oprava oplocení. V Martínkově si zjevně Tyršovo heslo: „Věčný ruch!“ vzali za své.

Sokolovna je dodnes důležitým místem setkávání a společenského i kulturního života obce.

Zdroj informací, literatura

PLÉHA, Josef: Tělocvičná jednota Sokol Martínkov 100 let od založení, TJ Sokol Martínkov: 2020, 62 s., str. 48–53.

https://www.facebook.com/groups/362403719910/

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.