Sokolovna Uhelná Příbram

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Vysočina
Župa:župa Havlíčkova
Okres:Havlíčkův Brod
Stav objektu:v provozu
Datace:1936–1938
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Na začátku října roku 1929 se v hostinci U Krumlů konala schůzka, kde zástupci tělocvičné jednoty Sokol Chotěboř informovali o významu Sokolstva a postupné práci k založení těl. jednoty v obci Uhelná Příbram. Ještě téhož roku několik obyvatel obce vstoupilo do sokolských řad. Na 1. valné hromadě Sokolu Chotěboř pobočka UP byly řečeny povinnosti členů a voleno představenstvo. O měsíc později se objednala bradla a hrazdy. Sál cvičencům zapůjčil pan Kruml, majitel hostince, zdarma. Příbramští sokolové uspořádali Mikulášskou zábavu 8. prosince 1929 a 1. sokolský ples 8. února 1930. Konalo se také 1. veřejné cvičení na náměstí. V létě roku 1930 byla pobočka župou prohlášena za samostatnou jednotu. V létě o 4 roky později pronajala obec Sokolu prostor u „Bažantnice“, za účelem vytvoření letního cvičiště.

17. července 1936 byla schválena stavba sokolovny a zvolen pracovní výbor: František Šťastný, Michal Šťastný, Josef Moravec, Josef Kadleček, Václav Vaněk, Josef Musil, Josef Křišťan a Josef Jarolím. Byla též podána žádost na Obecní úřad v Uhelné Příbrami o odprodání 200 m2  pozemku na stavbu. Stavba byla zahájena 31. 8. 1936.

Obecní úřad daroval sokolům cvičiště a pozemek od sokolovny k rohu silnice.

26. 12. 1936 se již konala schůze v nové sokolovně, která ještě nebyla upravena. Projednávalo se zakoupení stolokrbu do kuchyně, židlí, stolů a kamen. Od února následujícího roku byla sokolovna již pravidelně využívána, ačkoliv slavnostní otevření bylo až 14. července 1938.

V sokolovně je velké jeviště, k dispozici je i stolové vybavení, výčep a dobře zařízená kuchyň. Probíhají zde každoroční sokolské, hasičské a myslivecké plesy, dětské zábavy i setkání občanů. Sokol budovu také pronajímá k větším kulturním či soukromým akcím.

Zdroj informací, literatura

http://www.uhelnapribram.cz/

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.