Bývalá sokolovna Olešnice (okr. Blansko)

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Jihomoravský
Župa:župa Dr. Bukovského
Okres:Blansko
Stav objektu:existuje
Autor objektu:Řehoř Sperát (původní továrna z počátku 19. století)
Datace:1929 adaptací budovy školy, respektive původní továrny na bavlnu
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Olešnický kulturní dům se nachází v dolní části města na ulici Křtěnovské. Budova má dosti pohnutou historii, kdy měla mnočetné uplatnění. Byla postavena místním občanem Řehořem Sperátem v letech 180910 jako továrna na zpracování bavlny, která k dalšímu zpracování byla dovážena z Vídně. Když byla později výroba utlumena, budovu odkoupena obec a přestavěla na školu a byty učitelů. Výuka zde probíhala v letech 1878 až 1910, kdy byla postavena nová školní budova. Od obce budovu koupil místní Sokol, tu přestavěl a od roku 1929 sloužila jako sokolovna. Následně ji velkým nákladem opětovně rekonstruovala a přestavěla obec na kulturní dům a tomuto účelu slouží od roku 1988. Je tu velký sál, jeviště, klubovny a kinosál, ve kterém bylo v roce 2006 instalováno první digitální kino na Moravě. V roce 2010 bylo přízemí objektu přestavěno na učebny základní uměcleké školy. V zahradě za domem je přírodní výletiště se zázemím pro letní kulturní akce.

Na průčelí domu je umístěna pamětní deska připomínající zinscenovaný veřejný soudní proces uspořádaný komunistickou mocí v roce 1953 s tzv. kulaky. S odsouzených se jen několik dožilo roku 1989 a soudní rehabilitace.

Zdroj informací, literatura

https://www.turistika.cz/mista/olesnice-kulturni-dum-sokolovna/detail

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.