Bývalá sokolovna T. J. Sokol Břeclav

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Jihomoravský
Župa:župa Slovácká
Okres:Břeclav
Stav objektu:existuje
Vložil:Vzdělavatelé ČOS

Popis objektu

O založení T. J. Sokol Břeclav se v roce 1894 zasadil především JUDr. Karel Čermák. První valná hromada, kterou jednota zahájila činnost, se konala 27. ledna 1895. Cvičenci se nejprve scházeli v kůlně, skladišti na dřevo i na verandě hostince pana Luckého. Do opravdové tělocvičny se dostali poprvé až v roce 1912, kdy byla postavena česká matiční měšťanská škola na Špitálce. V roce 1921 byla zřízena župa Slovácká se sídlem v Břeclavi. Tím se značně zvýšil tlak na to, aby břeclavští měli vlastní sokolovnu.

Členové jednoty tehdy upsali půjčku ve výši 400‘000,- a od Lichtenštejnů zakoupili hotel Koruna, který přestavěli pro své účely. O dva roky později ještě přebudovali starou kůlnu ve dvoře hotelu na dřevěnou budovu sokolského biografu. S rostoucí popularitou filmových projekcí ale kino přestalo vyhovovat, a proto sokolové nakonec postavili vedle sokolovny nové moderní kino, které zahájilo provoz v listopadu roku 1932. Roku 1925 ještě přikoupili pozemek za okresním soudem a postavili na něm velký stadion, který mimo jiné hostil i župní slety 1931 a 1938. Roku 1938 se župním sídlem stal Hodonín, protože Břeclav ležela v území postoupeném Velkoněmecké říši. Hodonín je župním centrem dodnes.

V roce 1946 vypracovali architekti Alexa a Jaroš plán přestavby prostor v Koruně. Počítali s velkou tělocvičnou, šatnami, umývárnou, spolkovou místností, divadelním jevištěm, stálou loutkovou scénou, restaurací a hotelovými pokoji. Na začátku padesátých let byla však činnost jednoty zastavena a k realizaci projektu nikdy nedošlo. Po roce 1989 se sokolovna břeclavským sokolům nevrátila. Dnes v ní sídlí Obchodní dům Koruna. Bývalé sokolské Kino Koruna patří městu a je stále v provozu.

Zdroj informací, literatura

FUČÍK, Svatopluk a kol.: 100 LET SOKOLA BŘECLAV, Břeclav: Moraviapress, 1997. 67 s. ISBN:80-902343-3-X

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.