Prapor Sokola Brno I.

Typ stavby: Jiné
Kraj:Jihomoravský
Župa:župa Jana Máchala
Okres:Brno-město
Stav objektu:existuje
Autor objektu:Bohumil Babánek
Datace:1929
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Prapor Sokol Brno I je v pořadí třetím praporem představitelů místního sokolského sdružení a slavnostně byl předán při otevření nově vybudovaného stadionu v Kounicově ulici v Brně v roce 1929. Prapor nechala na vlastní náklady vyrobit tehdejší známá brněnská mecenáška Luisa Šílená. Návrh pochází z dílny brněnského meziválečného architekta a člena Sokola Bohumila Babánka. Vyrobili jej z hedvábí a na lícové straně ho zdobí sokol vyšívaný ze stříbrných nití. Na rubové straně je pak vyobrazený lev se zlatou korunou jako znak mladého Československa a připomínka sokolského vlastenectví.

Během nacistické a komunistické totality byl prapor ukrýván v bytě správce Stadionu, od roku 1989 je opět ve vlastnictví obnoveného Sokola. V roce 2012 byl prapor vzhledem ke svým uměleckým kvalitám prohlášen za kulturní památku České republiky a postupně obnovován, a to až do roku 2015. Zrestaurování obnášelo 300 hodin pečlivé odborné ruční práce.

Důležitou součástí praporu je ozdobná hlavice na vrcholu žerdi s plastikou sokola od sochaře Františka Fabiánka. Během šestiletého válečného ukrývání ale plastika bohužel nenávratně zmizela. Repliku znovu vyrobil MgA. Jan Šebánek v roce 2013, rok poté, co byl prapor jmenován kulturní památkou ČR.

Brněnští sokolové si nechali zhotovit věrnou repliku tohoto praporu.

Zdroj informací, literatura

https://issuu.com/sokol_brno/docs/prapor_sokola_brno_i_kniha200x270_w

http://www.protext.cz/zprava.php?id=24033

https://www.novinky.cz/vase-zpravy/clanek/vzacny-sokolsky-prapor-bude-slavnostne-odhalen-pri-oslavach-v-brne-294680

https://brno.rozhlas.cz/restauratori-prevzali-od-brnenskych-sokolu-prapor-z-roku-1929-vrati-mu-krasu-6465386

https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/1616070-sokol-brno-i-ukazal-prapor-oprava-pamatky-trvala-300-hodin

 

 

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.