Socha M. Tyrše u kyjovské sokolovny

Typ stavby: Pomníky, sochy, památníky
Kraj:Jihomoravský
Župa:župa Slovácká
Okres:Hodonín
Stav objektu:existuje
Autor objektu:model ak. sochaře Jana Znoje, výroba sochy kyjovský sochařský a kamenický závod Rudolfa Petra
Datace:1933
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Z významnějších událostí kulturních a společenských v Kyjově roku 1933 sluší se vzpomenouti Tyršových oslav. Kyjovský Sokol jako důkaz vděku Miroslavu Tyršovi dal poříditi z výnosu dobrovolných příspěvků členstva a přátel Jednoty jeho sochu, kterou podle modelu akademického sochaře Jana Znoje, profesora na státní keramické škole v Praze, provedl kyjovský sochařský a kamenický závod Rudolfa Petra. Pomník ten stojí v zahradě před Sokolovnou a měl být původně odhalen již koncem roku předešlého, avšak stalo se tak teprve 11. června 1933. Program slavnosti byl vyplněn slavnostními sbory pěveckého sdružení sokolské župy Komenského, veřejným cvičením a lidovou veselicí.

 

Věstník sokolský: list Svazu českoslovanského sokolstva z 29. 6. 1933:
Sokol v Kyjově odhalil 11. června Tyršův pomník, dílo svého rodáka br. prof. Jana Znoje. Pomník vytesaný z pískovce stojí v zahradě u sokolovny. Postava měří 2 m, podstavec 1'80 m. Náklad byl uhrazen z dobrovolných příspěvků přátel a členstva jednoty. Slavnostní odhalení se konalo za značné účasti občanstva a bylo spojeno se zdařilým veřejným cvičením.

Zdroj informací, literatura

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Znoj

http://www.mestokyjov.cz/html/files/historie/kronika_pt1/svazek01/1933.html

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.