Sokolovna Brno-Královo pole

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Jihomoravský
Župa:župa Dr. Jindry Vaníčka
Okres:Brno-město
Stav objektu:existuje
Autor objektu:projekt Ing. J. Nováka, realizace královopolští stavitelé Eduard Grümm a Kristian Dejmek
Datace:1920
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Tělocvičná jednota Sokol v Králově Poli byla založena v roce 1891. Nejprve se cvičení a další akce odehrávaly v hostincích. Proto členové začali sbírat prostředky na stavbu vlastní sokolovny. V roce 1899 bylo založeno Družstvo ku zřízení tělocvičny pro TJ Sokol v Králově Poli.

Sokolovna se stavěla od léta 1914 podle projektu Ing. J. Nováka. Stavební práce vedli královopolští stavitelé Eduard Grümm a Kristian Dejmek. Po skončení války, od června 1919, se v práci na stavbě pokračovalo za vydatné pomoci vojínů III. pluku Svobody z královopolské "kadetky". Hodnota jejich práce byla vyčíslena na 15 000 korun. Podstatnou měrou přispěla v roce 1920 i královopolská obec subvencí 80 000 korun a příspěvkem na pořízení cvičebního nářadí ve výši 25 000 korun. K dokončení stavby sokolovny a jejímu otevření vydalo v roce 1920 Družstvo ke stavbě sokolovny tiskem brožuru nazvanou "Pod vlastním krovem".

Činnost jednoty byla obnovena v roce 1990 a navazuje na tradice původní sokolské jednoty z roku 1891. V tomtéž roce vyšel restituční zákon a TJ KSB, která měla sokolovnu ve vlastnictví, ji Sokolu vrátila. Nástupce TJ KSB, Sportovní klub Královo Pole, však podal žalobu. Soudní spor trval dvanáct let a Městský soud v roce 2006 přisoudil sokolovnu zpět Sportovnímu klubu. V současnosti královopolští sokolové trénují v pronajatých částech budovy.

Zdroj informací, literatura

https://encyklopedie.brna.cz/home-mmb/?acc=profil_udalosti&load=3979

http://sokol-krpole.cz/o-nas/

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.