Sokolovna Frýdlant nad Ostravicí

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Moravskoslezský
Župa:župa Beskydská
Okres:Frýdek-Místek
Stav objektu:v provozu
Datace:1920–1921
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Do frýdecko-místeckého regionu se myšlenka Sokola dostala po několika desítkách let, až v 2. polovině 80. let 19. století. K nejstarším jednotám v Místku, Paskově, Brušperku a Frýdku patří i jednota ve Frýdlantě n. O. Situace na počátku 90. let 19. století nebyla českým spolkům příliš nakloněna. Důvodem byl stále ještě silný vliv frýdlantské německé menšiny, která byla vůdčí silou místních železáren, zaměstnávajících řadu obyvatel. V tomto prostředí začalo několik frýdlantských vlastenců razit Tyršovy a Fügnerovy ideje a pomýšlet na vznik vlastní jednoty. Za tímto účelem se již v únoru 1897 sešel přípravný výbor. Následovalo trpké období, které se podařilo překonat, a po více než roce, na samém konci července 1898, se konala ustavující valná hromada. 

Již v roce 1907 se uvažovalo o stavbě sokolovny, protože jednota se musela neustále stěhovat. Se stavbou bylo započato v roce 1920 a v září 1921 byla sokolovna slavnostně otevřena. Součástí bylo i krásné jeviště s oponou, kterou vymalovali bratři Hercíkové. Na oponě byl vymalován zbojník Ondráš a beskydská krajina s ženou kopající brambory. Autorem kulis byl malíř a učitel Leopold Parma. Před rokem 1948 byla sokolovna střediskem kulturního života městečka Frýdlantu n. O. Zde se cvičilo, hrálo ochotnické divadlo (do roku 1966), konala se filmová promítání (do roku 1955). Pomalu se splácely dluhy, které jednota měla z doby stavby sokolovny. K splácení pomáhala i restaurace, která byla v sokolovně, nebo plakátovací služba. Sokolská restaurace byla zrušena během padesátých let. Na balkoně v sokolovně existovalo také loutkové divadlo.

Ještě za první republiky byl prostor, kde se dnes rozprostírá antukové sportoviště se třemi kurty odbíjené, určen pro konání veřejných cvičení, či jako příležitostné župní sletiště. Teprve roku 1948 vznikají na tomto prostranství hřiště v základech podobných těm dnešním.

Zdroj informací, literatura

https://sokol-fno.estranky.cz/clanky/sokolovna.html

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.