Sokolovna Křižanovice (okr. Vyškov)

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Jihomoravský
Župa:župa Dr. Bukovského
Okres:Vyškov
Stav objektu:v provozu
Datace:1922-1923
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Myšlenka založení odboru Sokola v Křižanovicích vznikla mezi nadšenými mladíky v roce 1897. Definitivní podobu dostala 8. září toho roku, kdy se sešli pod vedením Matěje Cenka č. 87 ve staré hospodě Františka Medka, pozdější nově postavená hospoda U Hoňků č. 32, a zvolili si výbor.

22. února 1922 bylo na valné hromadě Sokola projednáno zakoupení obecního místa proti domu č. 122 (mezi dvěma potoky – Litavou a mlýnským náhonem) na stavbu sokolovny o výměře 600 m2 po 2 Kč/m2. Dle slov tehdejšího jednatele Sokola bylo místo nevlídnou bažinou, porostlou vrbami, každému zdálo se nemožno zde stavěti!  Obecní zastupitelstvo prodej pozemku a stavbu sokolovny schválilo. Rozpočet podle stavitele Františka Cenka činil 160 000 Kč, nakonec 230 000. Členové Tělocvičné jednoty Sokol v počtu 82 zdarma berou na sebe práci zednickou, částečně tesařskou, vazba a fasáda budou placeny. Mezi členy bylo 16 vyučených zedníků, mladí a ženy budou pracovat jako nádeníci. Stavební výbor měl 21 členů, o pracech se vedly pečlivé záznamy.​ Zahájení výkopů na základy sokolovny bylo 23. března 1922. Slavnost položení základního kamene se konala 21. května 1922. Cihly byly odebírány od Nadymáčka ze Slavkova a z Nesovic. Stavba sokolovny začala 6. června 1922. Valná hromada se konala v lednu 1923 už v nové budově. Slavnostní otevření sokolovny se konalo 20. května 1923, za rok od položení základního kamene. Ráno v 5 h budíček, uvítání zástupců České obce sokolské, dopoledne zkoušky programu, po obědě slavnostní průvod vesnicí k sokolovně, 300 účastníků v sokolských krojích, následovalo veřejné cvičení 250 cvičenců (muži, ženy, dorostenci, dorostenky, žáci a žákyně). Celá slavnost byla zakončena divadelním představením.

Členové Jednoty sokolské v Křižanovicích postavili sokolovnu v těžkých podmínkách pro naplnění svých tělovýchovných aktivit a pro konání kulturních akcí. V sokolovně byla také místnost pro hospodu a vybudován současně byt o dvou místnostech. Její výstavba obohatila a povznesla život všech obyvatel obce.

Zdroj informací, literatura

https://www.tjkrizanovice.cz/stavba-a-otevreni-sokolovny

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.