Sokolovna Šlapanice

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Jihomoravský
Župa:župa Dr. Bukovského
Okres:Brno-venkov
Stav objektu:existuje
Datace:1920-1921
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Sokolovna je již více než 80 let pro Šlapanice významným společenským, kulturním a tělovýchovným střediskem. 15. května 1892 byla ve Šlapanicích založena tělovýchovná jednota Sokol, která již čtyři roky po svém vzniku pocítila nutnost vlastní tělocvičny, a proto bylo v roce 1896 zřízeno Družstvo pro výstavbu sokolského domu. To se zabývalo problémem cvičebních a spolkových prostorů, které byly doposud v místních hostincích a s rostoucím počtem členů Sokola (v roce 1910 to bylo téměř 200) už nebyly dostačující.

Po 1. světové válce, když byla činnost Sokola obnovena, se začalo na jaře roku 1920 s přípravami stavby, o rok později byla již nová budova připravena k provozu. Slavnostně otevřena byla 14. srpna 1921.

Rok poté věnoval vlastnoručně psanou darovací listinou jednotě šlapanický rodák, akademický malíř Alois Kalvoda velkorozměrný obraz s názvem Život lidský, který je dodnes ozdobou hlavního sálu. Toto umělecké dílo bylo tehdy pojištěno na částku 180 000 korun.

V roce 1923 byly v přízemí zřízeny hostinské prostory a v roce 1929 byla přistavěna kuželna a upraveno okolí sokolovny. Protože starý kinosál umístěný v přízemí budovy již nestačil, bylo v roce 1937 podle návrhu Ing. arch. Müllera přistavěno nové kino. Sokolovna utrpěla nálety ve 2. světové válce, avšak do dvou let byla znovu opravena. Roku 1969 byla dokončena nová fasáda a přestavba hlavního vchodu. O dva roky později pak byla provedena nadstavba kina a byl zřízen samostatný vchod do tělocvičny. Dnes je celá budova majetkem Sokola, který ji má i ve správě. Nachází se téměř na konci Nádražní ulice, č. p. 706/87, po levé straně směrem od centra Šlapanic na Kobylnice. Je posazena více než metr pod úrovní ulice, z chodníku se k ní sestupuje po dvou schodištích.

Původní stavbě dominoval honosný vchod se čtyřmi sloupy, které současně podpíraly balkón. Její podoba se změnila po přistavění kina. Budova je jednopatrová, od země asi do jednoho metru obložená kameny, nad nimi je pak břízolitová omítka. Ve stěně přivrácené k ulici jsou původní tabulková okna.

V přízemí je malý sál a prostory restaurace, nad ní pak velký sál tělocvičny.

Venku sokolovnu obklopuje malý parčík s několika stromy a nedávno zřízeným dětským hřištěm. Přímo před hlavním vchodem je malé prostranství s vyvýšeným pódiem, kde se občas konají letní noci. Tento prostor je ale především využíván dětmi a také restaurací Sokolovna jako venkovní posezení.

V roce 2009 byla založena investiční firma Sokec s. r. o., za účelem přestavby a modernizace restaurace. Modernizace prostor i interiérového vybavení byla provedena podle návrhů architektů Milana Podroužka a Milana Kvardy. Restaurace nabízí příjemné posezení v kuřácké a nekuřácké částí restaurace, na zahrádce před budovou a v zastřešeném altánku v prostorách bývalé kuželny.

Stojíme-li před vchodem, nelze přehlédnout podlouhlou budovu vpravo a také vstup do dnes již nefungujícího kina. Podlouhlá budova sloužila dříve jako kuželna se dvěma kuželkářskými dráhami. Dnes je po opravě používána jako přístřešek s posezením. Při pohledu vzhůru nad vchod se naskytne pohled na kamenného sokola s roztaženými křídly, který zde jako symbol spolku tuto stavbu hlídá. Je umístěn nad balkónem, ze kterého se při významných událostech vyvěšují vlajky.

Hlavní sál s pódiem je v současné době hojně využíván jako tělocvična pro různé sporty a cvičení, především v zimě. Slouží však i ke kulturním účelům, konají se zde různé plesy, koncerty a představení, např. šlapanických ochotníků. Malý sálek, jenž je součástí restaurace Sokec, se využívá k soukromým akcím a různým oslavám.

Zdroj informací, literatura

https://www.slapanice.cz/sokolovna

https://www.sokec-rest.cz/

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.