Tyršova sokolovna ve Vyškově (biograf Sokolský dům)

Typ stavby: Sokolovny
Kraj:Jihomoravský
Župa:župa Dr. Bukovského
Okres:Vyškov
Stav objektu:v provozu
Autor objektu:stavbu vedl Arnold Janda
Datace:1913 -1919
Vložil:PavelMichalec

Popis objektu

Na místě původní vyškovské sokolovny byla postavena budova nová, která má již dnešní podobu. Budova, nazvána později jako Tyršova sokolovna, byla postavena z důvodu financování a zabezpečení financí pro podporu sokolské jednoty ve Vyškově a hlavně měla zabezpečit provoz vedlejší budovy, tzv. Vaníčkovy, v níž byla a stále je tělocvična.

Stála 144.000 K. Válka však jejímu dokončení nepřála. V prosinci 1915 bylo v sokolovně (pod hlavičkou Městské kino) zahájeno promítání filmů. Slavnostního otevření se budova dočkala až 15. srpna 1919. 

Velký sál se stal dalším vyškovským divadelním prostorem, ale také koncertním sálem i plesovým parketem. Nutno podotknout, že toto zázemí Sokol poskytoval pouze vlasteneckým a civilním spolkům. I když nikdy nedošlo během celého 20. stol. k odchodu hlavních spolků z Besedního domu, tak stará sokolovna stále představovala jejich druhé působiště. 

Hlavní aktivitou Sokolského domu je provozování kina. První představení kina bylo uvedeno 15. prosince 1915. V době totalitního režimu budova postupně chátrala až byl její provoz v 90. letech úplně zastaven. Generální rekonstrukce proběhla začátkem roku 1994 s oficiálním otevřením 4. února 1994 tradičními sokolskými šibřinkami. Interiér budovy se zcela změnil po nepříliš zdařilém rekonstrukčním zásahu. Úplně zmizel například balkón naproti jevišti, je z něj udělána promítací kabina. Zajímavým osudem si prošly i vitráže, které byly zachráněny a po dobu druhé světové války a komunistického režimu přetrvaly v rukou patriota. Zpět  do levého přísálí se vrátily až po rekonstrukci v 90. letech.

Zdroj informací, literatura

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sokolsk%C3%BD_d%C5%AFm_(Vy%C5%A1kov)

diplomová práce Pavla Procházky Vyškovské spolky v letech 1945-52 (Filozofická fakulta Masarykovy univerzity v Brně, 2008)

Sokolské souzvuky č. 11 -  listopad 2015, Ročník 5.

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.