Opona Sokola Činěves

Typ stavby: Sokolské opony
Kraj:Středočeský
Župa:župa Tyršova
Okres:Nymburk
Stav objektu:existuje
Autor objektu:neznámý
Datace:asi 1. polovina 20. století
Vložil:Vzdělavatelé ČOS

Popis objektu

Téma Libuše věštící slávu Prahy se objevuje na desítkách venkovských opon. Opona v obci Činěves však svým provedením silně vybočuje. Jejím autorem je rožďalovický fotograf Josef Voseček, který namaloval také oponu pro divadelní spolek v Podlužanech. Jako autor činěveské opony byl určen až v únoru roku 2018. Inovoval na ní notně vyčpělé téma Libušiny věštby už tím, že kompozici zřejmě nepřevzal z historizujících předloh, ačkoli použití předlohy nelze vyloučit. Nad dobový průměr autora vyneslo i pokročilé malířské provedení opony. Toto provedení svědčí o jeho profesionálním školení, obeznámeností s aktuálními malířskými trendy a zřejmě mimo jiné inspirací sociálním uměním 20. let 20. století. 

V roce 2015 byla opona restaurována akademickou malířkou Evou Kolmanovou z Velkých Vyklek a původní rozměr cca 700 x 300 cm byl zmenšen na 500 x 200 cm. Oponu má v současné době pronajmuta obec Činěves od místní sokolské jednoty a je vystavena v Klubu důchodců, čp. 29.

Zdroj informací, literatura

http://www.amaterskedivadlo.cz/main.php?data=opona&id=921

STROTZER, Milan (ed.) Malované opony divadel českých zemí II. Praha, Nipos 2017. Komentář Jiří Bláha, str. 44–45.

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

    Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.